Skip to main content
فهرست مقالات

معرفی و بررسی کتاب زنان در اسلام، تجربه ای غربی

نویسنده:

(24 صفحه - از 285 تا 308)

کلید واژه های ماشینی : اسلام ، زنان ، غرب ، خانم روالد ، فمینیست‌های ، حجاب ، کتاب ، مرد ، دیدگاه ، خانم روالد فمینیست مسلمان

جایگاه زنان در اسلام، موضوع بحثی طولانی و مستمر در دنیای اسلام و در جهان غرب است که به دلیل برخورد روزافزون فرهنگی بین این دو، در طی زما ابعاد متنوعی گرفته است.در کتاب زنان در اسلام، تجربه‌ای غربی نشان داده می‌شود که دیدگاه‌های مسلمانان ساکن در جوامع غربی چگونه تحت تأثیر این برخوردها، درباره زن و جنیست متحول شده و در چهارچوب عقاید اسلامی آنان، به شکل‌هایی نوین برای پاسخگویی به آرمان‌های غربی در زمینه برابری جنسی و آزادی‌های فردی، بسط یافته است.تأثیر غرب از یک سو، به عکس العمل دفاعی در میان برخی از مسلمانان برای محدود کردن زنا منجر شده است و از سوی دیگر، گروهی از مسلمانان به درک غرب و واکنش فعالانه برای غنی کردن دیدگاه خود پرداخته‌اند. آن سوفی روالد، دانشیار در زمینه بین‌المللی و روابط قومی در دانشگاه مالمو سوئد است.این بانوی نروژی بیش از بیست سال پیش به دین اسلام مشرف شده و نویسنده مقالات متعدد درباره زنان در اسلام است. (*).

خلاصه ماشینی:

"در کتاب زنان در اسلام، تجربه‌ای غربی نشان داده می‌شود که دیدگاه‌های مسلمانان ساکن در جوامع غربی چگونه تحت تأثیر این برخوردها، درباره زن و جنیست متحول شده و در چهارچوب عقاید اسلامی آنان، به شکل‌هایی نوین برای پاسخگویی به آرمان‌های غربی در زمینه برابری جنسی و آزادی‌های فردی، بسط یافته است. سؤال‌های عمده در این زمینه عبارت‌اند از:کدام روایات را باید پایه قانونگذاری اسلامی قرار داد و کدام را تنها باید راهنمای کلی در حیات اجتماعی دانست؟آیا روایاتی که در پاسخ به سؤال‌های خاص وارد شده‌اند، الگوهایی برای همه زمان‌ها و مکان‌ها هستند یا فقط باید روایاتی را تعمیم داد که به طور صریح برای همه وارد شده‌اند؟کدام یک از روش‌های رایج در صدر اسلام باید برای مسلمانان معاصر نیز الگو باشند؟ گرچه پاسخ دقیقی به این نوع سؤال‌ها در همه موارد داده نشده است، مسلمانان در مواجهه فرهنگی با غرب، آمادگی خوبی را از خود نشان داده‌اند. در واقع باید گفت که جهان اسلام اکنون با همان مشکلاتی که جهانی غرب را از سنت‌های خود دور کرد، رو به رو شده ولی راه حل‌های مدرنیستی یا نفی‌گرایی پست مدرنیستی را اتخاذ نکرده است، بلکه همان طور که خانم روالد در جاهای دیگر کتاب خود نوشته، به بازسازی خود با برداشت مجدد از مجموعه آیات و روایات پرداخته است، گرچه او اصرار می‌ورزد که حتی این هم تحت تأثیر فرهنگ غرب صمورت می‌گیرد. با وجود آنکه دلیل اصلی حفظ حجاب، وظیفه مذهبی مسلمانان است، متفکران اسلامی فلسفه آن را با دقت شرح می‌دهند و پاسخ‌های منظمی را درباره تمایز زن مسلمان، سلامت اجتماعی و روانی او، کسب وقار، اجتناب از مشکلاتی که برای زنان غیر مسلمان غربی در نوع نگاه جنسی به آنان وجود دارد، و نظایر آن ارائه می‌کنند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.