Skip to main content
فهرست مقالات

استفاده از احتمال بقاء مرکب در محاسبه امید زندگی مشترک

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 69 تا 84)

کلیدواژه ها :

ازدواج ،احتمال بقاء مرکب ،امید زندگی ،امید زندگی مشترک ،مرگ و میر جدول بقاء

کلید واژه های ماشینی : امید زندگی مشترک، احتمال بقاء مرکب، امید زندگی مشترک زوجین، فرمول محاسبه امید زندگی مشترک، محاسبه امید زندگی مشترک، تفکیک سن عروس و داماد، زنان، بقاء مرکب در محاسبه امید، احتمال بقاء مرکب در محاسبه، مرگ و میر

در این مقاله ابتداء بحث مختصری در زمینه احتمال بقاء مرکب و امید زندگی مشترک به عمل آمده و سپس فرمول محاسباتی امید زندگی مشترک برای مواردی که از جداول بقاء به تفکیک گروههای سنی پنج ساله استفاده میشود بدست داده شده است.پس از مباحث روش- شناسی و بدست آوردن فرمول محاسبه امید زندگی مشترک و به عنوان مثالی از امید زندگی مرکب و برای به دست دادن تحلیل بیشتری در این زمینه، امید زندگی مشترک زوجین به هنگام ازدواج به تفکیک سن عروس و داماد برای دو جامعه؛یکی جامعه‌ای با سطح بالای مرگ و میر و دیگری با سطح پایین مرگ و میر محاسبه شده است.در نتیجه‌گیری از مباحث مسایل روش شناختی استفاده از فرمول به دست داده شده برای امید زندگی مشترک زوجین مورد بحث قرار گرفته است * .

خلاصه ماشینی:

"پس از مباحث روش- شناسی و بدست آوردن فرمول محاسبه امید زندگی مشترک و به عنوان مثالی از امید زندگی مرکب و برای به دست دادن تحلیل بیشتری در این زمینه، امید زندگی مشترک زوجین به هنگام ازدواج به تفکیک سن عروس و داماد برای دو جامعه؛یکی جامعه‌ای با سطح بالای مرگ و میر و دیگری با سطح پایین مرگ و میر محاسبه شده است. اگر فرض خطی بودن منحفی را بپذیریم * ، معادلات مرتبط با مقادیرچنین خواهد بود: سری فوق را می‌توان به معادل زیر فرو کاست:با بسط دیتر مینانت سمت چپ معادله فوق معادله زیر به دست خواهد آمد: (*)-از آنجایی که مبنای راه حل و محاسبه‌های ما در این مقاله جدولهای بقاء به تفکیک گروههای سنی پنج ساله است (Abridged Life Tables)، فرض خطی بودن منحنی(x)l می‌تواند فرض قابل قبولی تلقی شود. (III) اما، معادله(II)را می‌توان به صورت زیر نوشت:با تابع اولیه گرفتن از معادله فوق به این معادله می‌رسیم:پس‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) اما بر اساس معادله(III)، می‌توانیم بنویسیم: بنابراین(VI)‌ به کاریگیری راه حل به دست آمده در مورد امید زندگی مشترک زوجین محاسبه امید زندگی مشترک زوجین به تفکیک سن عروس و داماد در هنگام ازدواج می‌تواند به عنوان مثالی برای امید زندگی مشترک مدنظر قرار گیرد. (به تصویر صفحه مراجعه شود) نمودار 1-روند امید زندگی به تفکیک سن برای مردان و زنان و نیز امید زندگی مشترک هنگامی که سن ازدواج عروس و داماد یکسان است در جامعهالفو جامعهب مردان؟؟؟ زنان؟؟؟ امید به زندگی مشترک زوجین؟؟؟ هنگامیکه سن ازدواج آنان یکسان باشد(قطر جداول 1 و 2) میان جوامع دارای مرگ و میر بالا و جوامع دارای مرگ و میر پایین بسیار اندک و ناچیز می‌شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.