Skip to main content
فهرست مقالات

بهداشت روانی در بلایای طبیعی (مروری بر کوشش های جهانی و برنامه های ملی)

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 105 تا 116)

کلید واژه های ماشینی : بهداشت روانی، زلزله، روانی، بهداشت روانی حوادث طبیعی، پزشکی، روانپزشکی، بلایای طبیعی، روستا، جریان وقوع بلایای طبیعی احساس، مناطق زلزله‌زده قزوین

اثرات روان شناختی و بهداشت روانی حوادث طبیعی، موضوعی است که از اهمیت خاص برخوردار بوده و متاسفانه کمتر به آن پرداخته شده است. تاکنون سیاستگذاری های کلان بهداشتی و اجتماعی در برخورد با وقایع مصیبت زا معطوف به پیامدهای جمسانی و مالی این عوراض بوده است در این مقاله به اهمیت خدمات بهداشت روانی در حوادث و بلایای طبیعی، کمبود نیروهای متخصص روانپزشک، روان شناس و مشاور در سطح کشور که از توانایی لازم برای مداخله در این بحران ها برخوردار باشند، پرداخته شده است. پژوهش های بین المللی، پژوهش های داخلی، نتایج مشاهدات مناطق مختلف زلزله زده کشور و همچنین بررسی مصاحبه های بالینی رهنمون این نکته است که آسیب پذیری روانی از آثار غیر قابل اجتناب حوادث طبیعی است. از این رو در جریان وقوع بلایای طبیعی احساس نیاز واقعی برای مشاوره و حمایت حضوری و همراهی افراد خاص مثل مسوولان دولتی، روانپزشکان، روانشناسان و مددکاران اجتماعی کاملا محسوس است.

خلاصه ماشینی:

"تجربه کشورهائی از جهان که در معرض سوانح و فجایع مهیب بوده‌اند نشان می‌دهد خدمات‌ روانشناختی ارائه شده متعاقب این حوادث به افراد مصیبت‌زده در کاهش عوارض بعدی آنها نقش بسیار مفیدی داشته است اما با توجه به کمبود امکانات و نیروهای تخصصی و روانپزشکی‌ و روانشتاختی و مشاوره‌ای در سطح کشور و سیاست‌های جاری مملکتی مبنی بر پرداختن به‌ برنامه‌های پیشگیری و کاهش بلایا از تمامی جنبه‌های جسمی،روانی و اجتماعی،آشنایی کلیه‌ کادر پزشکی و پیراپزشکی در خصوص پیامدهای روانشناختی فجایع و شیوه‌های مداخله در بحران و مقابله با آن و طراحی الگوهای عملی راهی است در جهت بهره‌وری که می‌تواند در کاهش معلولیت‌های روانی بلایا مؤثر باشد. با توجه به دانش اندک موجود در سطح بین‌المللی و همچنین عدم امکان کاربرد همین‌ دانش به صورت دقیق در ایران به علت ویژگی‌های بومی و خاصه‌های فرهنگی،اولین اندیشه‌ای‌ که در این زمینه مطرح شد،برنامه‌ریزی مبتنی بر پژوهش بود تا راهکار متناسب را برای برخورد منطقی و صحیح از نظر بهداشت روانی با بازماندگان بلایای طبیعی ارائه نماید. به عبارت دیگر در جریان یک بلای طبیعی احساس نیاز واقعی برای مشاوره و حمایت‌ حضوری و همراهی افراد خاص مثل مسؤولین دولتی،روانپزشکان،روانشناسان و مددکاران‌ اجتماعی و روحانیان کاملا ملموس است تا با درک نیازهای روانشناختی افراد در مراحل مختلف‌ وقوع زلزله و شیوه‌های صحیح مداخله و طراحی الگوهای کاربردی،در جهت به حداقل رساندن‌ پیامدهای روانی آن مؤثر باشند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.