Skip to main content
فهرست مقالات

نظام مشارکت مردم در مناطق حاشیه نشین

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 223 تا 234)

کلید واژه های ماشینی : مشارکت، مشارکت مردم در مناطق حاشیه‌نشین، مشارکت مردم، منطقه، اجتماعی، مهندسی اجتماعی به‌منظور قادرسازی حاشیه، حاشیه‌نشینان، شهری، توسعه، مددکاری و مهندسی اجتماعی

در سالهای 1950 دو مبحث مهم اجتماعی، «حاشیه نشینی» و «مشارکت مردم»، توجه نظریه پردازان اجتماعی را بیش از مباحث دیگر به خود مشغول ساخت. هر چند مفهوم مشارکت مردم در شبکه های خویشاوندی به دورانهای کهن باز می گردد، ولی همان گونه که در گذشته بر اثر فقر در روستاها، تغییر در ماهیت کالبدی و رشد شهرها، گروههای تازه واردی ساکن حاشیه شهرها شدند و بعدها ضعف در مدیریت واقتصاد شهری شکاف اقتصادی بین شهروندان ایجاد کرد و در نتیجه، فقر شهری موجب گسست شهروندان کم درآمد از متن جامعه اصلی و زیست حاشیه ای شد، همان گونه نیز رشد و پیچیدگی جوامع، به مفهوم «مشارکت مردم»، معنایی تازه بخشید و آن را از حوزه خویشاوندی به عرصه های عمومی کشاند؛ زیرا برنامه ریزهای توسعه از بالا به انتظارات خود تحقق نبخشید. مطالعات دکتر علی حاج یوسفی، دکتر مجید رهنما و دیگران شواهد زنده ای بر این مدعاست. طرح «کوی نهم آبان» در سال 1346 و احداث چندهزار واحد مسکونی برای حاشیه نشینان تهرانی و عدم استقابل آنها برای سکونت در این واحدهای مسکونی نمونه بارز آن است. بحث حاضر، معطوف بر این نکته است که اگر طرحهای توسعه از بالا به نتایج مطلوب نمی رسد و اقدامات تخریبی نیز صرفا پاکسازی صورت مساله تلقی می شود، بنابراین، شیوه های مناسب تر اجرای برنامه های توسعه محلی از پایین چگونه است؟ بر این اساس: - مشارکت فعال در مناطق حاشیه نشین بر کدام مبانی استوار است؟ - راهکارهای مددکاری و مهندسی اجتماعی به منظور قادرسازی حاشیه نشینان چگونه صورت می گیرد؟ - بسترسازیهای مناسب دولتی برای گشودن مجرای توانمندیهای حاشیه نشینان بر چه واقعیاتی متکی است؟ - و سرانجام دشواریهای اساسی و محدودیتهای مشارکت کدام است؟

خلاصه ماشینی:

"بحث حاضر،معطوف بر این نکته است که اگر طرحهای توسعه از بالا به نتایج مطلوب نمی‌رسد و اقدامات تخریبی نیز صرفا پاکسازی صورت مسئله تلقی می‌شود،بنابراین،شیوه‌هی مناسب‌تر اجرای برنامه‌های توسعه محلی از پایین چگونه است؟ بر این اساس: -مشارکت فعال در مناطق حاشیه‌نشین بر کدام بنانی استوار است؟ -راهکارهای مددکاری و مهندسی اجتماعی به منظور قادرسازی حاشیه -نشینان چگونه صورت می‌گیرد؟ -بسترسازیهای مناسب دولتی برای گشودن مجرای توانمندیهای حاشیه نشینان بر چه واقعیاتی متکی است؟ -و سرانجام دشواریهای اساسی و محدودیتهای مشارکت کدام است؟ {P(*)دکترای جامعه‌شناسی،عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشیP} مقدمه نخستین بار مفهوم مشارکت مردم به عنوان واژه‌های کلیدی در مباحث توسعه،در اواخر دهه 1950 به گونه‌ای جدی مطرح شد و نظریه‌پردازان توسعه،به منظور مخالفت با راهبردهای توسعه از بالا که ارمغان ناچیزی را برای جوامع به همراه داشت،از مشارکت مردم به عنوان اساسی‌ترین جنبه ضروری توسعه حمایت کردند. 6)محدودیتها و دشواریها -ساختار کلان سیاسی اقتصادی جامعه عاملی در تنزل مشارکت مردم به سطح مشارکت مالی و فیزیکی -نگرانی و بیم برخی از مسئولان،از دخالت مشارکت واقعی مردم -تعیین حد و شرایطی برای مشارکت‌کنندگان -بی‌اعتمادی مردم منطقه به تصمیم‌گیریها و برنامه‌های توسعه از بیرون -بی‌اعتمادی مردم به توانمندیهای خود و کم اهمیت شمردن نقش مشارکتشان در ارتقای کیفیت زندگی جمعی -درک ناکافی ساکنان منطقه از امکانات و محدودیتهای خویش -تفاوت درک اجتماعی برنامه‌ریزان و ساکنان،از مسائل منطقه حاصل سخن اینکه،مشارکت جدید و امروزی،مانند دهه‌های پیش تهدیدی برای حاکمان جامعه تلقی نمی‌شود و در قلمرو محرمات نیست."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.