Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی روند آزار کودکان در ایران بر اساس برخی پایه های علت شناختی آن

نویسنده:

ISC (28 صفحه - از 163 تا 190)

کلید واژه های ماشینی : کودکان ، آزار ، آزار کودکان ، بررسی روند آزار کودکان ، شیوع ، روند آزار کودکان در ایران ، کودک‌آزاری ، اختلالات روانی ، فقر ، میزان شیوع

بررسی روند کودک آزاری نیازمند اطلاعات قابل اعتماد درباره میزان شیوع و بروز این پدیده در یک دوره زمانی مشخص است. متاسفانه در حال حاضر هیچ یک از موسسات و مراجع مرتبط با آزار کودکان اعم از دستگاههای حقوقی و یا سازمانهای حمایتی دولتی و غیر دولتی اطلاعات منظم و قابل اتکایی درباره آمار شیوع بروز کودک آزاری ندارند. لذا برای دریافت چگونگی روند کودک آزاری ناچاریم از روشهای غیر مستقیم استفاده نماییم. در این مقاله بر اساس برخی مطالعات درباره علل مهم آزار کودکان، تلاش شده با اتکاء به میزان شیوع علل مذکور در سه حوزه یعنی اعتیاد، فقر و اختلالات روانی، ارزیابی مشخص از روند آزار کودکان در ایران ارایه شود.

خلاصه ماشینی:

"در تحقیق دیگری که در شهر تهران به روی دانش‌آموزان دختر دورهء راهنمایی صورت‌ گرفت نیز بین وضعیت مالی خانواده و آزار جسمانی و عاطفی گزارش شده از سوی کودکان‌ ارتباط معناداری به دست آمد. در پژوهش صورت گرفته در شهر خرم‌آباد،بر اساس گزارشی که دانش‌آموزان مورد مطالعه از سوءرفتارهای اعمال شده نسبته به آنها و همچنین وضعیت مالی خانواده‌شان‌ (خوب،متوسط یا بد)داده بودند،تحلیل آماری نتایج،بین وضعیت اقتصادی خانواده و سوء رفتار جسمی و عاطفی ارتباط معنادار نشان داد. همه مطالعاتی که ارتباط بیماری روانی یکی از اعضای خانواده و آزار گزارش شده از سوی کودکان را مورد آزمون آماری قرار داده‌اند به رابطه معناداری بین آنها دست یافته‌اند. بررسی تاریخچه خانوادگی 14 کودک آزاردیده جنسی که به منظور مقایسه میزان اثر بخشی دو روش درمانی مورد مطالعه قرار گرفتند،مشخص کرد که در والدین 2 نفر از این‌ کودکان(11 درصد)سابقه اعتیاد و مصرف مواد مخدر وجود دارد(جابری قادری،1380). جدول شماره 4 نتایج مطالعات در زمینهء ارتباط اعتیاد والدین و آزار کودکان در ایران نام محقق و سال‌ پژوهش*جمعیت مورد مطالعه*تعداد نمونه*نوع آزار مورد بررسی*درصد شیوع‌ اعتیاد در یکی‌ از اعضای‌ خانواده کودکان‌ آزاردیده‌ بخشعلیان،1377*دانش‌آموزان دختر دوره راهنمایی‌ شهر تهران*420*جسمی‌ عاطفی*7/10 5 نامداری،1377*دانش‌آموزان دوره‌ راهنمایی شهر خرم‌ آباد*240*جسمی‌ عاطفی*4/16 8/11 باقری یزدی،1379*مراجعین به‌ درمانگاه اطفال‌ شهر تهران*347*جسمی*6/25 جابری قادری، 1380*کودکان آزاردیده‌ جنسی اول‌ راهنمایی در شهر تهران*14*جنسی*11 با توجه به تحقیقات صورت گرفته‌ای که به آنها اشاره شد،سابقهء اعتیاد در والدین یا یکی از اعضای خانواده با کودک‌آزاری ارتباط معناداری وجود داشته است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.