Skip to main content
فهرست مقالات

جهانی شدن و هویت فرهنگی قوم لک

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (24 صفحه - از 81 تا 104)

کلیدواژه ها :

جهانی شدن ،مقاومت ،فشردگی زمان و فضا ،هویت قومی ،بازسازی عام‌گرایانه

کلید واژه های ماشینی : هویت ، قوم ، هویت فرهنگی قوم ، مدرن ، اهل حق ، جهانی شدن ، هویت فرهنگی ، موسیقی ، اهل حق مدرن دسته‌بندی ، زبان

این پژوهش،هویت فرهنگی قوم لک را در درون فرایندهای جهانی شدن مورد بررسی قرار داده و براساس ویژگی‌های اجتماعی و فرهنگی لک‌ها،جامعهء مورد مطالعه را به چهار گونهء شیعه سنتی،شیعه مدرن،اهل حق سنتی،اهل حق مدرن دسته‌بندی کرده است.با استفاده از روش«کیفی»و از طریق مشاهده،مصاحبه و بررسی اسناد اطلاعات لازم را در مورد گروه‌های‌ فرهنگی مذکور گردآوری نموده است.نتایج تحقیق حاکی از آن است که:لک‌ها علی رغم‌ تفاوت‌های فرهنگی که در میان خویشتن دارند،برخی خصیصه‌های فرهنگی مشترک دارند که‌ مشخصا بیانگر هویت قومی آن‌هاست؛آن‌ها بخش دیگری از هویت فرهنگی خود را به‌ شیوه‌ای عام‌گرایانه بازسازی می‌کنند.یعنی با پذیرفتن عناصر مدرن و جهانی در کنار عناصر محلی و قدیمی،ترکیب ظریفی از امر محلی و جهانی را به وجود آورده‌اند؛تمام عناصر فرهنگی در میان این قوم از قدرت هویت‌سازی همسانی برخوردار نیستند عناصری که در درون فرانیدهای قدرت،تفاوت و مقاومت قرار می‌گیرند توان هویت‌سازی بالاتری دارند.

خلاصه ماشینی:

"این پژوهش،هویت فرهنگی قوم لک را در درون فرایندهای جهانی شدن مورد بررسی قرار شده و هویت قومی‌2خود را از دست داده است یا با استفاده از فضای جهانی شدن به بازسازی‌ در این گروه هال‌5بیش از دیگران به تأکید جهانی شدن بر هویت فرهنگی پرداخته است. هال تأثیر جهانی شدن بر هویت‌های فرهنگی را در سطح هویت ملی،هویت فرامدرن‌ با پذیرفتن این که هویت قومی در تقابل با دیگر هویت‌های جمعی شکل می‌گیرد،معتقد است که‌ اما از آن‌جا که این مقاله به هویت فرهنگی توجه دارد آن‌ها را براساس متغیرهای‌ اهل حق‌ها رواج دارد](که همان(سرپنته)باستانی است علاوه بر این زبان لکی نیز این امر صرفا به جهت بیان هویت فرهنگی است. را مجبور می‌سازند که برای ابراز هویت اجتماعی خویش در برابر دیگران عناصر فرهنگی خود روی هم رفته علی‌رغم حضور عناصر مدرن همچنان هویت لکی این مراسم حفظ نوعی همنشینی عناصر عام(جهانی)و خاص(محلی)در این مراسم دیده می‌شود. این یکی از عناصر اصلی بازسازی هویت قومی است. می‌دهد که لک‌های سنتی به این دلیل به زبان لکی علاقه‌مندند که تنها ابزار برای بیان ارتباط آن‌ها کتاب مذکور همچون شی‌ء مقدسی است که در خانهء اکثر لک‌ها پیدا می‌شود و برای بیان خود و اظهار وجود به لحاظ با این همه از لابه‌لای عناصر فرهنگی متعدد هویت خود را نیز برجسته‌ شیعهء سنتی:جهانی شدن تأثیر نسبتا زیادی در میان این گروه دارد. و توجه به آیین‌های مذهبی و زبان مهم‌ترین عناصر در احساس تعلق این گروه به هویت لکی‌ اهل حق مدرن:تأثیر جهانی شدن در میان این‌گونه بیشتر از اهل حق‌های سنتی است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت)