Skip to main content
فهرست مقالات

جایگاه جنسیت در آسیب پذیری ناشی از آثار و پیامدهای زمین لرزه

نویسنده:

مترجم:

ISC (16 صفحه - از 263 تا 278)

کلیدواژه ها :

جنسیت ،زمین لرزه ،آسیب پذیری

کلید واژه های ماشینی : جنسیت، آسیب‌پذیری، زنان، بلایا، جایگاه جنسیت در آسیب‌پذیری ناشی، زلزله، تخفیف، اجتماعی، مردان، مقوله

ممکن است در بازسازی زمین لرزه در ذهن، مفروض کردن رابطه جنسیت با این مقوله نامربوط به نظر رسد . "خشونت ناگزیر"(The tyranny of the urgent) می تواند مقوله جنسیت را گونه ای تجمل جلوه دهد، اما هدف و نیت این مقاله آزمودن جایگاه جنسیت در سنجش استعداد آسیب پذیری و تسکین و تخفیف زلزله است. در متن مقاله موارد متعددی از تحلیل جنسیتی ارائه می شود که به آسیب پذیری زنان در برخی حوادث و رخدادها می پردازد. سپس به توصیه های لازم در باب آگاهی جنسیتی(gender-aware) که موجب تخفیف و کاهش آلام می شود پرداخته می شود و بعد درباره مرکزیت جنسیت در فجایع و بلایا از نظر سیاست های تصمیم گیری و روش های اجرایی بحث می شود. در ادامه، به قابلیت بالقوه تبدیل شوندگی (Transformative potential) موجود در بلایای زلزله، در ارزیابی و بازبینی مجدد رابطه جنسیت و بلایا، اشاره خواهد شد.

خلاصه ماشینی:

"اگر چه تعاریف آسیب‌پذری نیز طیف گسترده‌ای دارد و فاقد همرأیی و وفاق جمعی است؛ -تصدیق نقش سه گانهء تولیدگر زنان،همچنین ایجاد پشتیبانی و حمایت از آنان،و اجتناب از ایجاد بار اضافی غیر ضروری برای ایشان؛ -ما باید تشریک مساعی اقتصادی زنان را از نظر زمانی و تولیدات خانگی(محصولات‌ باغ،پخت و پز،نظافت،بهداشت خانوار و غیره)به رسمیت بشناسیم؛ -اطمینان از این که محیط کار خانگی زنان شناسانده شده است،بدین منظور که این‌ محیط حمایت و نوسازی و توان‌بخشی شود؛ -اطمینان از این که فرصت‌های برابر و عادلانه برای کار و تلاش در بلایا و محیط زیست بومی،به آن‌ها داده شود؛ -اطمینان از این که زنان نیز کرسی خود را در جلستات تصمیم‌گیری خواهند داشت؛ ضمن طرح این نکته که هدف،افزودن بار آنان با کار اضافی نیست؛ -تشخیص الگوهای مختف خانواده و پاسخ‌دهی به نیازهای متفاوت آنان؛ -داره‌کنندگان امور بلایا باید برای زنان که حامله یا شیرده هستند و نیاز مبرم به منابع‌ ضروری(آب،غذا،حریم خصوصی،حمل و نقل... 4)نکات کلیدی نهایتا و به طور اختصار تأکید بر سه نکتهء کلی و اساسی که باید به خاطر سپرده شود، تأکیدی بر جایگاه جنسیت در متن سازمان‌دهی آسیب‌پذیری و تسکین یا تخفیف بلایاست: -داشتن اطلاعات ذی قیمت از بافت اجتماعی-اقتصادی که در آن کار می‌کنید؛ -آگاهی از بافت سیاسی محیط کار و راهبردهای کاری؛ -ارجاع مستمر به سه سطح اصلی در باب جریان اساسی جنسیت: الف)آیا زنان و مردان به صورت برابر به مشاوره خوانده می‌شوند؟ ب)چه تعداد از زنان در مقابل مردان در روند تصمیم‌گیری دخیل هستند؟ ج)آسیب و صدمهء محتمل در زنان و مران(بر اساس اهداف برابری جنسیتی) چیست؟ (UNDP,1998) در بسیاری از موارد ما هنوز پاسخ این سه سؤال آخر را نمی‌دانیم اما فراتر از آن و مهم‌تر این که ما حتی شروع به پرسش این سؤالات نکرده‌ایم."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.