Skip to main content
فهرست مقالات

تجارت مواد اولیه در جهان

نویسنده:

ISC (17 صفحه - از 93 تا 109)

کلید واژه های ماشینی : مواد اولیه، شوروی، واردات، صادرات، تست ادعای رهبران شوروی، ادعای رهبران شوروی، بازار، مواد اولیه کشورهای توسعه‌نیافته، ارزش واردات مواد اولیه، کشورهای پیشرفته صنعتی

اتحاد جماهیر شوروی ادعا می‌کند که این کشور، در مقایسه با کشورهای پیشرفته صنعتی، بازاری ایده‌ال برای صادرات مواد اولیه کشورهای توسعه نیافته ارائه می‌دهد.برای تست ادعای رهبران شوروی، از سه ضابطه بازار ایده‌ال، یعنی اندازه بازار، رشد بازار و ثبات بازار، استفاده شده است.برای اینکه بتوان ادعای رهبران شوروی را ارزیابی کرد، آن را به صورت یک فرضیه قابل تست کردن، به صورت زیر در آورده‌ایم.آیا اختلاف معنی داری بین کشورهای سرمایه داری پیشرفته و شوروی به عنوان بازاری ایده‌ال برای مواد اولیه وجود دارد؟ دوره مورد بررسی، سال‌های 1978-1962 است، که به دو دوره 1970-1962 و 1978-1970 تقسیم شده است.همچنین 14 کالای اولیه مورد بررسی قرار گرفته است.نتایج عملی نشان داده است.در رابطه با رشد واردات، می‌توان گفت که این فرضیه که شوروی بازاری با رشد سریعتر نسبت به غرب ارائه می‌دهد، رد می‌شود.در رابطه با ضابطه سوم بازار ایده‌آل، یعنی ثبات، نتایج حاصله نشان داده است که در رابطه با حجم و ارزش واردات مواد اولیه، شوروی بی‌ثبات‌تر از کشورهای پیشرفته بوده است.ولی در رابطه با ارزش هر واحد[قیمت‌]، عملکرد شوروی بهتر بوده است.لذا، این ادعای رهبران شوروی، که این کشور بازاری ایده‌ال برای مواد اولیه، در- مقایسه با کنه‌های پیشرفته صنعتی ارائه می‌دهد، با کاربرد سه ضابطه اندازه، رشد و ثبات، در دوره 78-1962، رد می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"6 با کاربرد این دو ضابطه، نتایج زیر به دست می‌آید: جدول(1)برای دوره 1969-1962، نشان می‌دهد که از نقطه نظر اندازه مطلق کل واردات 14 کالا، شوروی کمتر از یکایک کشورهای پیشرفته صنعتی (بجز دو کشور کوچک بلژیک، لوکزامبورک، هلند)بوده است. جدول(3) بنابر این گرچه جمعیت شوروی 49%کل جمعیت 11 کشور مورد بررسی را تشکیل داده است، کل واردات مواد اولیه شوروی، در طول دوره مورد مطالعه (78-1962)، کوچکتر از ژاپن، امریکا و کشورهای عضو بازار مشترک بوده است. همچنین مقایسه شوروی با ژاپن و ایتالیا(که سریعترین رشد واردات کالاهای اولیه را داشته است) نشان می‌دهد که شوروی تنها در 4 کالا از 10 کالا با)R 91 و R 11(از این دو کشور بهتر بوده است، که در یک تست یک دامنه ویلکاکسون در سطح 5 درصد معنی‌دار نمی‌باشد. 2-3-2-شوروی در برابر کشورهای پیشرفته صنعتی 1969-1962 با استفاده از شاخص ثبات، حاصل جمع وزنی رتبه‌ها برای ارزش واردات شوروی، 7/764 به دست آمده است، که بی‌ثبات‌ترین کشور، میان کشورهای مورد بررسی در این مطالعه است. لذا، با استفاده از شاخص ثبات، چون شوروی به طور معنی‌دار از بهترین کشور و کشور میانه بازار بی‌ثبات‌تر بوده است، لذا می‌توان نتیجه گرفت که شوروی به طور معنی‌داری بی‌ثبات‌تر از کشورهای صنعتی در مورد واردات 14 ماده اولیه بوده است. لذا، این ادعای رهبران شوروی که این کشور بازار ایده آلی برای مواد اولیه کشورهای در حال توسعه در مقایسه با کشورهای پیشرفته صنعتی ارائه می‌دهد، با کاربرد سه ضابطه بازار ایده‌آل، اندازه، رشد و ثبات در دوره 78-1962 رد می‌شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.