Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی آثار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورهای توسعه نیافته (با استفاده از تکنیک داده- ستانده)

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 107 تا 118)

کلید واژه های ماشینی : تکنولوژی ، سرمایه ، انتقال تکنولوژی ، اقتصاد ، مصر ، هند ، تکنولوژی پیشرفته ، رشد ، کشورهای توسعه‌نیافته ، آثار انتقال تکنولوژی

در این مقاله کوشش شده است آثار اقتصادی سرمایه‌گذاری خارجی از طریق شرکتهای چند ملیتی بر کشورهای در حال توسعه بررسی شود.چارچوب تحلیلی در این مقاله تکنیک داده ستانده است.برای این منظور، آثار انتقال تکنولوژی، سرمایه و تکنولوژی و سرمایه از یک کشور توسعه یافته(امریکا)به کشورهای در حال توسعه(مصر و هند)بررسی شده است.نتایج عملی حاصل نشان می‌دهد که بر خلاف تئوریهای اقتصاد متعارف، تکنولوژی پیشرفته همواره مترادف با تکنولوژی مناسب نیست.انتقال تکنولوژی ممکن است سبب افزایش، کاهش و یا بدون تغییر ماندن متغیرهای مهم اقتصادی، اشتغال، تولید، رفاه و قیمت عوامل تولید شود.نتایج حاصل از انتقال تکنولوژی سرمایه، بستگی به فراوانی عوامل تولید در کشور میزبان دارد و همچنین به بخشی از اقتصاد که تکنولوژی به آن بخش منتقل می‌شود.بنابراین با استفاده از این تکنیک می‌توان قبل از انتقال تکنولوژی آثار آن را بر متغیرهای مهم اقتصادی بررسی کرد و سپس از میان تکنولوژیهای موجود، مناسب‌ترین تکنولوژی را انتخاب کرد.در قرن حاضر کشورهای توسعه یافته از رشدی بی‌سابقه برخوردار شدند.این رشد قابل توجیه با رشد عوامل تولید نبوده است.برای مثال، در سالهای 1957-1919 نرخ رشد کارگر و سرمایه به طور متوسط سالانه 1/1 درصد بود، در حالی که محصول ناخالص ملی 3/3 درصد رشد داشت.بنابراین، افزایش عوامل تولید، تنها یک سوم نرخ رشد موجود را توجیه می‌کرد.این تفاوت مورد توجه اقتصاددانان قرار گرفت.آبراموتز 1 این تفاوت را«معیار غفلت» 2 نامید که بعدها اقتصاددانان، این تفاوت را رشد کارآیی اقتصاد نامیدند.عامل اصلی رشد کارایی اقتصاد رشد تکنولوژی بوده است.بر این اساس اقتصاددانان دو نوع نرخ رشد تشخیص داده‌اند.رشد مبتنی بر رشد عوامل تولید(رشد گسترده) 3 و رشد مبتنی بر رشد تکنولوژی(رشد فشرده). 4 بر اساس تئوریهای اقتصاد رشد گسترده تنها تا حدی می‌تواند سبب رشد شود و بعد از مدتی تنها راه رهایی از سکون و تداوم رشد پیشرفت تکنولوژی، یعنی استفاده از الگوی رشد فشرده است.

خلاصه ماشینی:

"برای این منظور، آثار انتقال تکنولوژی، سرمایه و تکنولوژی و سرمایه از یک کشور توسعه یافته(امریکا)به کشورهای در حال توسعه(مصر و هند)بررسی شده است. جدول 10-آثار انتقال سرمایه از امریکا به هند و مصر [به تصویر صفحه مراجعه شود] محاسبه شده بر اساس جداول داده-ستانده کشورها و با استفاده از تکنیک داده-ستانده (5. برای مثال انتقال تکنولوژی امریکا به بخش(1)، باعث افزایش درآمد و سطح مطلوبیت شده است، ولی از آنجا که تکنولوژی وارداتی سرمایه‌بر بوده، موجبات افزایش قیمت سرمایه فراهم آمده است. در حالی که انتقال تکنولوژی پیشرفته به بخش 3 اقتصاد هند، درآمد و سطح مطلوبیت را به مقدار قابل توجهی کاهش داده و همچنین قیمت سرمایه افزایش یافته است، در حالیکه انتقال تکنولوژی پیشرفته به بخش 1 و 3 و 4 7 سبب افزایش درآمد و سطح مطلوبیت این کشور شده است. از سوی دیگر جدول 14-آثار انتقال سرمایه و تکنولوژی به بخشهای مختلف اقتصاد مصر [به تصویر صفحه مراجعه شود] قیمت سرمایه بشدت افزایش یافته است. انتقال تکنولوژی و سرمایه امریکا به بخش 3، موجبات افزایش درآمد و سطح مطلوبیت را فراهم آورده و قیمت کارگر و سرمایه نیز افزایش یافته است، در حالی که این انتقال به بخش(4)آثار بسیار جزیی بر اقتصاد مصر بر جای گذاشته است. همان طور که نتایج حاصل نشان داد، نتیجه انتقال تکنولوژی پیشرفته امریکا به بخشهای مختلف اقتصاد مصر و هند، به علت تفاوت در عوامل تولید موجود در این دو کشور، نتایجی کاملا متفاوت به بار آورده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.