Skip to main content
فهرست مقالات

تفاوتهای MMPI بین بیماران دچار افسردگی هراس و افسردگی و هراس نوام

نویسنده:

ISC (7 صفحه - از 82 تا 88)

کلید واژه های ماشینی : افسردگی ، بیماران ، اختلال هراس ، هراس و افسردگی ، اختلال هراس و افسردگی مشخص ، بیماران دچار افسردگی هراس ، پاسخنامه‌های ، افسردگی هراس و افسردگی ، اختلال هراس و افسردگی ، مقیاس

پاسخنامه‌های 1 mmpi 69 آزمودنی مبتلا به اختلالات هراس، افسردگی یا هراس و افسردگی تؤام فراهم شد و مورد تحلیل خوشه‌ای قرار گرفت.چهار خوشه به دست آمد.احتمال تعلق به هر خوشه و تعیین به خوشه خاص با تشخیص‌ها ارتباط داشتند.پاسخنامه‌های mmpi آنهایی که مبتلا به هراس یا افسردگی خالص بودند به احتمال زیاد بیش از کسانی که با هر دو اختلال هراس و افسردگی مشخص می‌گردیدند، به یکی از چهار خوشه تعلق یافتند.بیماران دارای افسردگی به احتمال زیاد در خوشه‌ای قرار گرفتند که به وسیله برجستگیهایی بر مقیاس 2 و 7 مشخص بودند، در حالی که بیماران دارای هراس با احتمال زیاد در خوشه‌ای قرار گرفتند که به وسیله برجستگیهایی بر مقیاس 1 و 3 مشخص می‌شدند.پاسخنامه‌های mmpi آنهایی که با هر دو اختلال هراس و افسردگی معرفی شدند، بسیار نامتجانس بود.اما در مقیاس‌های بالینی دارای نمرات بیش از 70 بودند، که نشانی از اختلال بیشتر است.این یافته‌ها مشخص می‌کنند که گروههای افتراقی تشخیصی در وابستگی‌های روانی و هم در مجموعه علائم متفاوتند.

خلاصه ماشینی:

"پاسخنامه‌های mmpi آنهایی که مبتلا به هراس یا افسردگی خالص بودند به احتمال زیاد بیش از کسانی که با هر دو اختلال هراس و افسردگی مشخص می‌گردیدند، به یکی از چهار خوشه تعلق یافتند. در زمینه آزمایش تفاوتهای موجود در خصوصیات روانی بین گروههای بیمار با تشخیص اختلال هراس، افسردگی، و هراس و افسردگی تؤام به وسیله مصاحبه تشخیص dsm-iii 6 نسبتا کار کمتری انجام شده است. به علاوه، به علت نتایج بررسی شده قبلی، بیمارانی که از هراس و افسردگی رنج می‌برند، «پریشان‌تر»از کسانیند که تنها از یکی از آنها در رنجند، انتظار بر این است که آن گروه در مقیاس کلینکی t نمره بیشتر از 70 داشته باشد. بحثتحلیل خوشه‌ای پاسخنامه‌های mmpi، چهار خرده تیپ مشخص از پاسخنامه‌های mmpi را بین بیماران تعیین کرد که این‌ها مستقل از تشخیص افسردگی، هراس، و هراس و افسردگی تؤام بودند. پاسخنامه‌های mmpi بیمارانی که تشخیص داده شده بود که از افسردگی رنج می‌برند، به احتمال زیاد در خوشه دوم پیدا شد -دسته‌ای از پاسخنامه‌های mmpi که خصوصیات اصلی آنها برجستگی‌ها و ترکیبی از افسردگی و نگرانی است. بیمارانی که تشخیص داده شده بود از هراس در رنجند، به احتمال زیاد دارای پاسخنامه‌هایی بودند که به خوشه سوم تعلق داشتند؛گروهی که برجستگی‌های اصلی و ترکیبی آنها با وابستگی‌های جسمی قبلی، با اتکای زیاد بر سرکوبی و کمتر بر نگرانی مشخص می‌شود. با وجود نامتجانس بودن افراد این گروه، پاسخنامه‌های mmpi آنها در مقایسه با آنهایی که تنها مبتلا به افسردگی یا هراس بودند، تعداد زیادی از مقیاس‌های کلینکی mmpi را که در سطح معنی‌دار بالینی قرار داشتند، به وجود آوردند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.