Skip to main content
فهرست مقالات

ورزش و بهداشت روانی

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 98 تا 115)

کلید واژه های ماشینی : ورزش، روانی، درمان، ورزش و بهداشت روانی، افسردگی، اضطراب، اختلالات روانی، جسمی، تمرینات ورزشی، نقش فعالیتهای ورزشی در شکل‌گیری

مقاله حاضر به بررسی رابطه متقابل بین تمرین بدنی، فعالیتهای ورزشی و آمادگی جسمانی با بهداشت روانی، کنشهای شناختی، عملکرد تحصیلی و مکانیسم‌های روان‌شناختی سازگاری، می‌پردازد.نقش فعالیتهای ورزشی در شکل‌گیری و اصلاح الگوهای رفتاری و خصیصه‌های شخصیتی، کانون اصلی توجه این مقاله است.در همین رابطه، کاربردهای بالینی انواع گوناگون فعالیتها و برنامه‌های ورزشی در درمان طیف گسترده‌ای از اختلالات روانی(مثل اضطراب و افسردگی)و روانتنی(مثل سردرد و آسم)مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.

خلاصه ماشینی:

"این تأکیدات بیشتر درباره نقش ورزش و تأثیر آن بر سلامتی جسمی است و اثر ورزش بر بهداشت روانی کمتر مورد بحث قرار گرفته است. این نوشتار ضمن مروری مختصر در متون پژوهشی مربوط به ورزش و بهداشت روانی، تآثیر ورزش در تغییر ابعاد گوناگون روان شناختی آدمی را نشان داده و در پایان نقش ورزش درمانی را در بهبودی پاره‌ای از اختلالات روانی و روانتنی مورد تأکید قرار داده است. به این ترتیب نتایج پژوهشها حاکی است که فعالیتهای ورزشی و تمرینات جسمی بر کارکردها و کنشهای مختلف ذهنی و شناختی اثر مثبت دارد و آنها را باورتر می‌کند. آیا می‌توان رابطه‌ای بین دو متغیر فوق یافت؟به بیان دیگر، آیا گرایش افراد به سوی ورزش ناشی از افزایش مشکلات روانی، به ویژه اضطراب و افسردگی در اجتماعات انسانی نیست؟جنبه‌های درمانی ورزش در اختلالات و بیماریهای جسمی از سالیان پیش شناخته شده است. تأثیر ورزش بر بهبودی مهارتهای ادراکی-حرکتی عقب‌ماندگان ذهنیمتون پژوهشی موجود درباره کاربردهای بالینی ورزش در بهبود پاره‌ای از مهارتهای عقب افتادگان ذهنی، بیشتر بر کودکان عقب مانده متمرکز شده و آن گونه که محققان نشان داده‌اند، مطالعات مربوط به بررسی عقب‌افتادگان بزرگسال نتایج قطعی به دست نداده است(هرسی، مورر و شوفیلد 95 ، 1976، لایتون، کاپ، پرینس، فیلاباوم، و مک لارن 96 ، 1966، فولکینزوسایم، 1981). جمع بندیبه این ترتیب روشن می‌شود که ورزش و تمرینات جسمی نقش قاطع و مؤثر بر بهداشت روانی دارد و در حوزه اختلالات و مشکلات روان‌شناختی می‌تواند به مثابه شیوه درمانی مؤثر کاربرد داشته باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.