Skip to main content
فهرست مقالات

مزاح از دیدگاه روان شناسی

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 81 تا 94)

کلید واژه های ماشینی : مزاح، روانی، استرس، مزاح از دیدگاه روان‌شناسی، روان‌شناسان، ارزیابی، خنده، نقش ویژه مزاح، مزاح در سازگاری مثبت، دیدگاه

مقاله حاضر به بررسی دیدگاههای روانشناسان عصر حاضر در خصوص مزاح، به عنوان یکی از ویژگیهای شخصیتی انسان می‌پردازد و تئوریهای ارائه شده جهت تعیین روان شناختی این خصیصه روانی را به اختصار شرح می‌دهد.نقش ویژه مزاح در سازگاری مثبت با حوادث منفی و فشارهای روانی زندگی، و همچنین اثرات چشمگیر مزاح در سیستم ایمنی بدن، عملکرد تحصیلی و بهداشت روانی، مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

خلاصه ماشینی:

"چکیده:مقاله حاضر به بررسی دیدگاههای روانشناسان عصر حاضر در خصوص مزاح، به عنوان یکی از ویژگیهای شخصیتی انسان می‌پردازد و تئوریهای ارائه شده جهت تعیین روان شناختی این خصیصه روانی را به اختصار شرح می‌دهد. این مقاله ضمن مروری کوتاه بر نظریه‌های روان شناختی مزاح، به اختصار به بررسی کار کردهای آن می‌پردازد و بویژه تبیینی از نقش سازگارانه آن در مقابله با فشارهای روانی 3 ارائه می‌کند. مزاح و سیستم ایمنی بدن 39تعدادی از پژوهشگران نقش تعدیل کننده‌ی مزاح را به واسطه‌ی تأثیر آن بر سیستم ایمنی بدن مورد بررسی قرار داده‌اند و معتقدند که مزاح ارگانهای ایمنی بدن را در مواجهه و مقابله با عوامل آسیب‌زا تقویت می‌کند جموت و لاک 40 (1984)، لابوت، آلمن، ولور و مارتین 41 ، (1990)همان گونه که پیش از این بیان شد، کاسینز(1979)در این باره معتقد است که مزاح و خنده می‌تواند حتی درمانی مناسب برای بیماریهای عفونی باشد. کیوپر و همکاران (1992)معتقدند که به این ترتیب فرایندهای شناختی مزاح با موضوع ارزیابی و خود ارزیابی همراهند، لذا نتیجه می‌گیرند که مزاح بیشتر با ارزیابیهای شناختی مثبت‌تری از حوادث بالقوه استرس‌زا همراه است(کیوپر و همکاران او، 1992)همچنین دریافتند که افراد شوخ طبع و بذله‌گو نسبت به افراد کمتر مزاحگر مردودی در یک امتحان تحصیلی را کمتر تهدید آمیز و منفی(بلکه بیشتر نوعی چالش و هماوردی مثبت 58 )ارزیابی کرده بودند. همچنین کنشهای روان شناختی مزاح در برخورد باسترس به نوعی باکنشهای جسمی مربوط است و با توجه به تأثیر استرس بر سیستمهای ایمنی بدنی، کار کردهای سازگاری مزاح حایز اهمیت است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.