Skip to main content
فهرست مقالات

جامعه شناسی جمعیت عشایر کوچنده ایران

نویسنده:

ISC (30 صفحه - از 7 تا 36)

کلید واژه های ماشینی : عشایر، جمعیت عشایر کوچنده‌ی ایران، کوچ، جمعیت، خانواده، عشایر کوچنده‌ی گروه، جمعیت عشایر، سواد، توزیع جمعیت عشایر کوچنده‌ی ایران، خانواده‌های عشایر کوچنده‌ی گروه

در این مقاله سعی شده است با نگاهی جامعه‌شناختی و با اتکا به نتایج سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1377 ساختار و ترکیب جمعیت عشایر کوچ‌رو ایران براساس شاخص‌هایی شامل: سن، جنسیت، وضع سواد و سطح تحصیلات، فعالیت و اشتغال، نظام خانواده و زناشویی (ازدواج) توصیف و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. برای درک بهتر وضع موجود عشایر و تحولات آن سعی شده است بررسی و تحلیل وضعیت عشایر کوچ‌رو براساس دو پارامتر عمده ‌یعنی طول مسیر کوچ و استقرار در قشلاق در زمان سرشماری انجام گیرد. نتایج به دست آمده بیانگر آنست که جمعیت عشایر کوچنده‌ ایران جوان‌تر از جمعیت کل کشور است، در میان خردسالان نسبت جنسی غلبه با پسران و ‌در جمعیت فعال نسبت جنسی کاهش می‌یابد. سطح سواد پایین و در میان‌ زنان میزان سواد به مراتب کاهش می‌یابد، متوسط بعد خانواده 5/6 نفر و اکثر ازدواج‌ها خویش همسری (درون‌گروهی) است.

خلاصه ماشینی:

"مقایسه وضع سواد در سه گروه عشایر مذکور نشان می‌دهد که میزان&%01902MMFG019G% دول شماره‌ی 5:توزیع افراد باسواد جمعیت 6 ساله و بالاتر در عشایرگروه‌های 1 و 2 و 3 بر حسب گروه‌های سنی (به تصویر صفحه مراجعه شود)چنان‌که ملاحظه می‌شود،در عشایر کوچنده‌ی گروه 1 با طول مسیر کوچ حداقل30 کیلومتر،بیش از نیمی از جمعیت گروه سنی 6 ساله و بالاتر باسواد بوده‌اند. جدول شماره‌ی 8:توزیع عشایر کوچنده‌ی در حال تحصیل گروه‌های 1 و 2بر حسب جنس و دوره‌ی تحصیلی (به تصویر صفحه مراجعه شود) با وجود این در پاره‌ای از خانواده‌های کم‌درآمد که کارکرد اقتصادی خانواده روبه ضعف نهاده یا به کلی از بین رفته است،به علت عدم نیاز به نیروی کار فرزندانخانواده،جوانان به ادامه تحصیل می‌پردازند و در بسیاری موارد به دانشگاه راه می‌یابند. دول شماره‌ی 9:توزیع فارغ التحصیلان دوره‌های عالی بر حسب رشته‌های تحصیلیدر عشایر کوچنده‌ی گروه 1 و 2(سرشماری 1377) (به تصویر صفحه مراجعه شود) جدول فوق نشان می‌دهد که از هر100 نفر افراد شاغل به تحصیل در عشایرکوچنده‌ی گروه اول 61 نفر به تحصیل در دوره‌ی ابتدایی،21 نفر در دوره‌ی راهنماییو 11 نفر در دوره‌ی متوسطه،2 نفر پیش‌دانشگاهی و تقریبا یک در دوره‌یلیسانس و بالاتر در حال تحصیل بوده‌اند و بقیه در درجات دیگر تحصیلی مشغولبوده‌اند. دول شماره‌ی 14:توزیع درصد میزان فعالیت جمعیت 6 ساله و بیش‌تربر حسب سن و جنس در عشایر گروه‌های 1 و 2 و 3(سرشماری 1377) (به تصویر صفحه مراجعه شود)چنان‌که ملاحظه می‌شود سن شروع به کار در جامعه‌ی عشایر کوچنده‌ی ایران بسیارپایین است،افراد جامعه از همان آغاز کودکی به کار می‌پردازند و در فعالیت‌هایتولیدی خانواده سهیم‌اند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.