Skip to main content
فهرست مقالات

اقتصاد دانش، الگوهای رهبری سازمان و ضرورتهای نوین آموزشی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (22 صفحه - از 199 تا 220)

کلیدواژه ها :

اقتصاد دانش ،رهبری ،مدل کسب و کار ،ریسک پذیری و یادگیری

کلید واژه های ماشینی : کارکنان ، سازمان ، اقتصاد دانش ، دانش ، مدیریت ، الگوهای رهبری سازمان ، مدل ، طراحی ، تغییر ، موفقیت سازمان و تغییرات سازمان

اقتصاد دانش همه چیز و ازجمله جریان ایجاد ایده های جدید در مدیریت ، روشها و ساختار سازمانها را تحت تأثیر قرار خواهد داد. این تغییرات باعث خواهد شد که نقش مدیریت در سازمان دگرگون شود و مهارتهای موردنیاز آنها نیز تغییر یابد. در عصر جدید تمرکز رهبران بر دارایی‌های معنوی، طرح آرمانهای سازمانی، نقل داستانهای موفقیت سازمان و تغییرات سازمان خواهد بود. بنابراین، رهبران در عصر جدید به عنوان معلم ، طراح و خدمتگزار باید به طور مستمر تغییر یابند و هویت جدیدی از خود خلق کنند. آنها باید بتوانند به سرعت خود را با شرایط جدید تطبیق دهند، گذشته خود را فراموش و نقشها و روابط جدیدی برای خود خلق کنند. آنها باید بتوانند تیمهای کاری و گروههای ذینفع متفاوت را به کار گیرند و سبکهای متفاوت مدیریتی را در آن واحد به کار برند. در این مقاله به نقش و مهارتهای مورد نیاز رهبری در عصر جدید و توصیف وظایف و نقشهای لازم در هدایت سازمان به ویژه سازمانهای یادگیرنده با ارائه مدلهای مؤثر در کسب و کار و فرهنگ ریسک پذیری پرداخته می‌شود و درنهایت، به ضرورتهای نوین آموزشی اشاره خواهد شد.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله به نقش و مهارتهای مورد نیاز رهبری در عصر جدید و توصیف وظایف و نقشهای لازم در هدایت سازمان به ویژه سازمانهای یادگیرنده با ارائه مدلهای مؤثر در کسب و کار و فرهنگ ریسک پذیری پرداخته می‌شود و درنهایت، به ضرورتهای نوین آموزشی اشاره خواهد شد. این مهم تنه وقتی امکان‌پذیر است که سازمان به طور مستمر ظرفیت خود را افزایش دهد و از طریق توسعه دانش فردی فضای لازم برای یادگیری گروه و درنتیجه، یادگیری سازمانی را فراهم کند و آن را در جهت خلق تکنولوژی جدید و ایجاد مزیت رقابتی به کار گیرد(Skyrm, 2000). \نقش کارکنان در موقعیتهای منحصر به فرد: · اتخاذ تصمیم‌های عملیاتی · همکاری درتحقق ‌بازده‌ مورد ‌انتظار · ایجاد،توسعه وحفظ روابط درون سازمانی · تلاش در یادگیری مداوم \ نقش رهبران تبیین اهداف : · تبیین‌و‌اجرای تغییرات سازمان · تعیین‌آرمانها‌و‌ارزشهای‌سازمان · الگوی رفتار سازمانی · مشخص کردن مسئولیتها در در سازمان · ایجاد انگیزه \اصول راهنما در روابط سازمانی · وابستگی متقابل · سازگاری افراد · همسازی · تأثیر متقابل \نقش مدیران راهنمایی عملکرد : · پیش‌بینی‌‌و‌هدایت ‌‌تغییرات · ارائه مدلهای رفتاری · شناسایی‌عوامل‌مخرب‌‌محیطی · خلق‌ایده‌های‌بسیار‌ضروری · انتخاب­ و توسعه­‌توانمندی‌‌ کارکنان · تعیین‌‌‌نتایج ‌عملکرد‌ خروجی سیستم · تعیین نقشها و مسئولیتها · تفویض اختیار به کارکنان شکل 2 - سه نقش هماهنگ رهبران، کارکنان و مدیران کاتزنباخ (Katzenbach, 1996) معتقد است که در محیط سازمانی امروز، رهبران باید درزمینه مهارتهای مدیریتی تسلط داشته‌باشند و بتوانند تکنولوژی‌های جدید ارتباطات و اطلاعات را بفهمند و درکار خود به کارگیرند و قدرت درک و انجام دادن کار مؤثر را در محیط کاری دیجیتال داشته باشند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.