Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیلی بر نقش موشک های بالستیک در دکترین دفاعی ایران

نویسنده:

(16 صفحه - از 179 تا 194)

کلیدواژه ها :

امنیت ملی ،ایران ،اسرائیل ،موشکهای بالستیک ،آمریکا ،خلیج‌فارس ،جنگ نامتقارن

کلید واژه های ماشینی : موشک‌های بالستیک ، دکترین دفاعی ایران ، ایران ، تأکید دکترین دفاعی ایران ، جنگ ، بازدارندگی ، جنگ نامتقارن ، مقاله نقش موشک‌های بالستیک ، ساخت موشکهای بالستیک با سوخت ، اثرات دکترین دفاعی ایران

این مقاله نقش موشک‌های بالستیک را در دکترین دفاعی ایران مورد بررسی قرار می‌دهد؛در مورد سناریوهایی که در قالب آنها این موشکها ممکن است مورد استفاده قرار گیرند به بحث می‌پردازد و اثرات دکترین دفاعی ایران را بر نحوه توسعه این موشکها در آینده مورد کنکاش قرار می‌دهد.در این مقاله تلاش بر آن است که نشان داده شود تأکید دکترین دفاعی ایران بر بازدارندگی متعارف و نیز جنگ نامتقارن به همراه عقب‌ماندگی تکنولوژیک و محدودیت‌های مالی ایران را به سمت تلاش مجدانه‌ای برای ایجاد صنایع موشکی مستقل سوق داده است.در خاتمه اینگونه نتیجه‌گیری می‌شود که فعالیت‌های صنایع موشکی ایران در آینده متمرکز بر افزایش برد و دقت موشکهای بالستیک خواهد بود.همزمان ایران تلاش خواهد نمود تا تکنولوژی لازم برای ساخت موشکهای بالستیک با سوخت جامد را به دست آورد.

خلاصه ماشینی:

"(3) دیگر آنکه قرارگرفتن هر چه افزون‌تر تکنولوژی هدایت دقیق موشک‌های بالستیک در اختیار کشورهای در حال توسعه به این معنی است که به زودی موشک‌های این کشورها توانایی حمله به اهداف کوچک را نیز به دست خواهند آورد و تنها ابزاری برای ایجاد وحشت در میان غیرنظامیان نخواهند بود. استفاده گسترده عراق از موشک‌های بالستیک در جنگ تحمیلی برای وادار کردن ایران به خاتمه جنگ نیز این تصور را در ذهن رهبران سیاسی و نظامی کشور ایجاد کرد که اگر ایران می‌توانست با همان مقدار موشک یا بیشتر مقابله به مثل کند، رژیم بعث از به کارگیری این نوع موشک‌ها خودداری می‌نمود. (15) با توجه به نرخ افزایش برد موشک‌های بالستیک کشورهای جهان سوم، اعتقاد بر این است که بعضی از این کشورها می‌توانند در نمیه اول دهه جاری میلادی اروپا و تا سال 2010 تمام سواحل شرقی ایالات متحده را مورد حمله قرار دهند. با توجه به اینکه قدرت‌های بزرگ به سبب رژیم کنترل تکنولوژی موشکی 1 نمی‌توانند موشک‌های بالستیک، با برد بیش از 300 کیلومتر و کلاهک جنگی با وزن بیش از 500 کیلوگرم را به سایر کشورها بفروشند و یا حتی تکنولوژی و قطعات لازم را در اختیار کشورهای ثالث قرار دهند، ایران می‌تواند از طریق فروش این موشک‌ها و یا قطعات و تکنولوژی مربوطه درآمد ارزی قابل توجهی داشته باشد. ایران همچنین تلاش کرده است که بر میزان دقت موشک‌های بالستیک خود بیفزاید تا بتواند اهداف نقطه‌ای را مورد حمله قرار دهد و به این شکل توانایی‌های تاکتیکی خود را به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد. (5)-aaron karp,ballistic missile proliferation:the politics and technics)new york: oxford university press/siprl,6991(,p."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.