Skip to main content
فهرست مقالات

طراحی نظام ساخت یافته و مکانیزه در داوری کتابهای علمی دانشگاهی بر اساس اصول سیستمهای چند متغیره

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (10 صفحه - از 143 تا 152)

کلیدواژه ها :

داوری ،کتابهای علمی دانشگاهی ،مفاهیم کیفی ،شاخصهای کمی ،اندازه‌پذیر ،سیستم چند متغیره

کلید واژه های ماشینی : داوری ، داوری کتابهای علمی دانشگاهی ، سیستم ، سیستم ، اطلاعات ، کتاب ، سیستمی چند متغیره ، ارزیابی ، اطلاعات کیفی به‌صورت کمی ، کمی‌سازی شاخصهای مربوط به اثر

هدف از این مقاله،ارائهء سیستمی مکانیزه برای داوری کتابهای علمی دانشگاهی است.بدین‌ منظور ابتدا مهترین مفاهیم ذهنی و کیفی مربوط به داوری مطرح می‌شود.پس از آن چگونگی‌ استخراج شاخصهای کمی از مفاهیم انتزاعی و کیفی مورد بحث قرار می‌گیرد.سپس با تعبیر این کمیتها به عنوان ورودی سیستمی چند متغیره،پردازشهای این سیستم بیان و روال شفاف‌ و ساخت یافته‌ای برای داوری کتابها ارائه می‌گردد.در پایان با ارائهء روند نمای اجرای عملیات‌ مربوط به پردازشهای سیستم،برنامهء کامپیوتری مورد نیاز مورد بحث قرار می‌گیرد.نکتهء حائز اهمیت در این مقاله،چگونگی دستیابی به سیستمی مهندسی(اندازه‌پذیر و محاسبه‌پذیر)از سیستمی پیچیده و ذهنی است که در آن اطلاعات کیفی به صورت کمی مورد دستیابی به تصمیم‌گیری عقلایی کمک می‌کند،بلکه با ایجاد رابطه‌ای مشخص از مفاهیم گنگ و ذهنی به شاخصهای واضح کمی،امکان تعامل میان صاحبان حقوق با داوران را به نحو چشمگیر افزایش می‌بخشد.

خلاصه ماشینی:

"هدف از این مقاله،ارائهء سیستمی مکانیزه برای داوری کتابهای علمی دانشگاهی است. استخراج شاخصهای کمی از مفاهیم انتزاعی و کیفی مورد بحث قرار می‌گیرد. محاسبه‌پذیر)از سیستمی پیچیده و ذهنی است که در آن اطلاعات کیفی به صورت کمی مورد با توجه به نکات فوق‌الذکر هدف در این مقاله آن است که با شناسایی مفاهیم مهم کیفی و به همین دلیل نیز در پایان این مقاله ساختار برنامهء کامپیوتری مورد نیاز برای داوری‌ این رو باید شاخصهای مناسبی برای ارزیابی توانمندیهای نگارنده یا مترجم تعریف کرد. میزان توانمندیهای علمی وی در موضوع کتاب بیشتر باشد،قوت تألیف یا ترجمه نیز افزونتر خواهد لازم است پارامترهای زیر نیز در بررسی اثر تألیفی مد نظر قرار گیرد: از این رو مناسبترین روش در ارزیابی شاخصهای داوری،تعیین گزینه‌هایی جدول 1 کمی‌سازی شاخصهای مربوط به صاحب اثر جدول 1 نشان دهندهء شاخصهای ارزیابی صاحب کتاب(اثر)و کمی‌سازی آن است. و 3 نیز به ترتیب شاخصهای ارزیابی کتابهای ترجمای و تألیفی و روال کمی‌سازی آنها را با توجه به این جدولها ملاحظه می‌شود که مفاهیم کیفی مطرح در ارزیابی اثر(و شایان ذکر اینکه نحوهء وزن‌گذاری گزینه‌ها براساس میزان اهمیت هر یک از شاخصها و بار آنها در تعیین ارزش نهایی داوری تعیین‌ این خود نشان‌دهندهء بار متفاوت هر یک از شاخصها در تعیین میزان اهمیت اثر است. چنانچه کتاب تألیفی باشد میزان توانایی علمی نویسنده بسیار ارزشمند است. اجرای روند ارزیابی کتابهای علمی از حساسترین و پیچیده‌ترین فرایندهای داوری است که به‌ نکتهء حائز اهمیت دیگر اینکه این سیستم می‌تواند الگویی برای دستیابی به نظام جامع‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.