Skip to main content
فهرست مقالات

طراحی الگوی جامع مدیریت عوامل مؤثر بر بهره وری نیروی انسانی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (20 صفحه - از 1 تا 20)

کلیدواژه ها :

بهره‌وری ،شاخصهای بهره‌وری

کلید واژه های ماشینی : بهره‌وری، بهره‌وری نیروی انسانی، مدیران، مدیریت، کارکنان، مدیریت عوامل مؤثر بر بهره‌وری، مدل، مدل جامع مدیریت عوامل، توسعه منابع انسانی، مدیریت بهره‌وری نیروی انسانی

بهره‌وری نیروی انسانی از جمله مباحث مهم امروز محافل مدیریتی است.در این مقاله، ضمن تعریف بهره‌وری و ارائه دیدگاههای مختلف و مدلهای بهره‌وری، به بحث درباره اهمیت توسعه منابع انسانی پرداخته، مدل جامع مدیریت عوامل مؤثر بر بهره‌وری نیروی انسانی را مطرح می‌کنیم.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله، ضمن تعریف بهره‌وری و ارائه دیدگاههای مختلف و مدلهای بهره‌وری، به بحث درباره اهمیت توسعه منابع انسانی پرداخته، مدل جامع مدیریت عوامل مؤثر بر بهره‌وری نیروی انسانی را مطرح می‌کنیم. شکل 1 بهره‌وری از دیدگاه سیستمیهمان‌طور که در شکل 1 دیده می‌شود از دیدگاه سیستمی، بهره‌وری در محیطی با ویژگیهای مختلف و متغیر قرار دارد و عوامل مختلف تولید مانند نیروی کار، سرمایه، انرژی، مدیریت، و تکنولوژی در آن به کار گرفته می‌شوند و به عنوان ورودیها به فرایند تولید وارد می‌گردند و به صورت خروجیهایی مانند کالاهای ساخته شده و خدمات از این فرایند خارج می‌شوند. لذا از دیدگاه ژاپنیها برای افزودن بر میزان بهره‌وری باید به کیفیت نیروی کار، مدیریت و ساختار عوامل دیگر تولید که تشکیل‌دهنده قیمت تمام شده‌اند توجه گردد که این رویکردها به رویکرد تاریخی کایزن(بهبود مستمر)و کنترل کیفیت جامع می‌انجامد. بدین لحاظ، رشد و توسعه نیروی انسانی و افزایش مهارت، خلاقیت و دانش نیروی کار در تمام سطوح سازمان برای مدیران دهه 90 یک اولویت استراتژیک محسوب می‌شده است؛چرا که نیروی کار امروز از نظر ظاهر، طرز تفکر و عملکرد با گذشته فرق دارد و در بسیاری از جنبه‌ها، مانند سن، جنسیت، فرهنگ، آموزش، ارزشها و شتغال افراد معلول و ناتوان دچار تحول شده است‌[8]. بنا بر این، از دیدگاه سیستمی، بهره‌وری از طریق توسعه منابع انسانی-به عنوان یک راهبرد و استراتژی-بدین معنا است که مدیران باید از تمام زوایا و جوانب سازمان آنگاه بوده، بر این اساس، برنامه‌های کارکردی و مؤثر توسعه منابع انسانی را برای سازمان خود با توجه به قابلیت اثر بر بهره‌وری تنظیم کنند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.