Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل نقش روابط متقابل شهر و روستا در تحول نواحی روستایی: قزوین

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (34 صفحه - از 79 تا 112)

کلیدواژه ها :

روابط متقابل ،روستا-شهر ،توسعهء روستایی ،پیوندهای فضایی

کلید واژه های ماشینی : روستایی، شهر، روابط متقابل شهر و روستا، شهر و روستا، روابط متقابل، کشاورزی، قزوین، توسعه، نواحی روستایی، روابط متقابل روستا و شهر

روابط متقابل و پیوند میان شهرها و نواحی روستایی،به طور گسترده‌ای به عنوان عامل اصلی در فرایند تغییرات‌ اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی شناخته شده است.علی رغم این واقعیت،بیشتر نظریه‌های توسعه و رویه‌های اجرایی‌ تلویحا به دو گانگی،جمعیت و فعالیتهای نواحی شهری و روستایی تأکید دارند. برنامه‌ریزان شهری گرایش بیشتری به مسائل شهری و توجه اندکی به کشاورزی و توسعهء روستایی دارند؛در حالی که برنامه‌ریزان مربوط به توسعهء روستایی نواحی روستایی را تنها شامل روستاها و اراضی کشاورزی و مجزا از مراکز شهری تعریف می‌کنند. این مقاله نشان می‌دهد که چگونه روابط متقابل روستا-شهر مانند پیوندهای فضایی(جریان کالاها،پول، سرمایه،مردم،اطلاعات،پسماندها،تولید و فناوری)و همچنین روابط متقابل بخشی بر تغییرات اجتماعی و اقتصادی نواحی روستایی و شهری اثر می‌گذارند. این تحقیق به مطالعهء موردی در عملکرد متقابل و پیوندهای فضایی بین شهر قزوین و 65 سکونتگاه روستایی آن‌ پرداخته است.یافته‌های تحقیق نشان می‌دهند که روابط متقابل روستا و شهر،بیشتر در بروز تغییرات غیر ارگانیک‌ در مراکز روستایی استان قزوین مؤثر بوده‌اند. در صورتی که توسعهء شهری و روستایی نیازمند آن است تا به عنوان فرایندهای مکمل برای کسب منابع کمیاب‌ مورد توجه قرار گیرد.منافع چنین رویکرد یکپارچه‌ای مطمئنا از هزینه‌های آن بیشتر است.

خلاصه ماشینی:

"Urban Function for Rural DeveloPment به این ترتیب با شکل‌گیری پیوندهای مصرف،تولید و روابط مالی میان شهرها و روستاها و نیز شکل‌گیری جریانهای متنوع از کالاها،خدمات،پول،اطلاعات،مردم، فناوری و تولید میان شهرها و روستاها،روابط فضایی آنها در یک الگوی یکپارچهء ناحیه‌ای مورد تأکید برنامه ریزان قرار گرفت. گرشون فیدر و همکاران‌5در تأکید بر اهمیت مطالعهء روابط شهر و روستا،ضمن تبیین‌ ضرورتهای شهری و روستایی معتقدند:بررسی همه جانبهء رابطهء متقابل روستا و شهر و هدایت آن‌ در بستری هدفمند و آگاهانه بی‌تردید گامی مؤثر در کاهش فقر روستایی،ایجاد پیوند فضایی میان‌ فعالیتهای کشاورزی و بازارهای مصرف،توسعهء ظرفیت ارائه خدمات و ایجاد مشارکت میان‌ بخشهای دولتی و خصوصی،توانمند سازی روستاییان و جلوگیری از مهاجرت آنان به شهرهاست. al (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل 3 روند تحولات جهانی و استراتژیهای جدید توسعه در این معنا روابط روستا و شهر به عنوان ابزاری برای کاهش فقر روستایی،کاهش ضایعات‌ محیطی و حفظ محیط اکولوژیکی از طریق تخصیص بیشتر به هزینه‌های عمومی‌1،ایجاد شبکه‌های‌ یکپارچهء منطقه‌ای،پویایی و تحرک بازار کار،سرمایه،مردم و اطلاعات و جذب نیروی ما زاد در بخش کشاورزی است. survival strategy (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل 7 جایگاه کشاورزی در مناسبات فضایی روستا و شهر 3-تأثیر در تسهیل روند صنعتی شدن روستاها تحقیقات اخیر در کشور ژاپن نشان می‌دهد که شهرها قادرند از طریق پخش فناوریهای جدید در روستاها موجب بهبود سطح دانش فنی نواحی روستایی شوند و روند صنعتی شدن روستاها را تسهیل کنند[43،صص 1-43]."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.