Skip to main content
فهرست مقالات

عرضه انحصاری کالای بادوام با نوسانات تصادفی در قیمت و ذخیره کالا

نویسنده:

ISC (13 صفحه - از 50 تا 62)

کلید واژه های ماشینی : کالای بادوام، ذخیره کالا، تصادفی، قیمت، قیمت و ذخیره کالا، تابع، تولید، عرضه کالای بادوام، انحصارگر رشد انتظاری تولید، رشد انتظاری عرضه کالای بادوام

این مقاله عرضه کالای بادوام را برای یک انحصارگر در شرائطی تعیین می‌کند که قیمت و ذخیره کالا در طول زمان به‌طور تصادفی نوسان می‌کنند.نوسانات تصادفی از ویژگیهای اصلی‌ مدل است که آن را از مدل‌های دیگران بخصوص مدل دریسکیل(1997)کاملا متمایز می‌کند. با در نظر گرفتن نرخ استهلاک کالا و تابع صعودی هزینه نهایی تولید،نتیجه بدست آمده گویای‌ این مطلب است که واریانس قیمت و ذخیره کالا می‌تواند میزان رشد انتظاری تولید را زمانی که‌ واریانس مزبور رشد مستقل تقاضا را جبران می‌کند کاهش دهد.برای این منظور لازم است‌ شیب تابع تقاضا نسبت به متغیر کالا کاهش پیدا کند.اگر منحنی تقاضا افقی باشد انتظار این‌ است که انحصارگر رشد انتظاری تولید را در آینده افزایش دهد زیرا تقاضا در طول زمان رشد مستقلی دارد.

خلاصه ماشینی:

"با در نظر گرفتن نرخ استهلاک کالا و تابع صعودی هزینه نهایی تولید،نتیجه بدست آمده گویای‌ این مطلب است که واریانس قیمت و ذخیره کالا می‌تواند میزان رشد انتظاری تولید را زمانی که‌ واریانس مزبور رشد مستقل تقاضا را جبران می‌کند کاهش دهد. این اثر با نوسانات تصادفی در طول زمان همراه است که به صورت زیر نوشته می‌شود: (5)(به تصویر صفحه مراجعه شود) در رابطه(5)مقدار dz 2 از جریان وینر پیروی می‌کند و دارای ویژگیهایی به صورت‌ E]dz 2[ 0 و var]dz 2[ dt می‌باشد. در طول زمان رشد می‌کند وقتی که او لا انحصارگر با تابع تقاضای افقی‌ نسبت به ذخیره کالا مواجه شود در این صورت(به تصویر صفحه مراجعه شود) برابر با صفر می‌شود. نتایج مقاله این بوده است که اگر انحصارگر با تابع تقاضای افقی و با کشش قیمتی بی‌نهایت روبرو شود در این صورت انتظار می‌رود میزان تولید نرخ افزایشی در طول زمان داشته باشد زیرا تقاضا به‌طور مستقل رشد می‌کند و نوسانات تصادفی در قیمت در روند افزایش میزان تولید بی‌تأثیر است. Mc نسبت به‌ q مشتق‌گیری کنیم در این حالت رابطه(به تصویر صفحه مراجعه شود) به دست می‌آید که با جایگزین نمودن‌ E در آن نتیجه به صورت زیر نوشته خواهد شد: (به تصویر صفحه مراجعه شود) اگر تابع تولید بازده فزاینده داشته باشد در این صورت‌ y<1 شده و در نتیجه هزینه نهایی و هزینه متوسط با میزان‌ تولید رابطه معکوس خواهند داشت."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.