Skip to main content
فهرست مقالات

تحولات اقتصاد سرمایه داری و قرائت های گوناگون آن

نویسنده:

ISC (21 صفحه - از 6 تا 26)

کلید واژه های ماشینی : اقتصادی ، سرمایه‌داری ، نظام اقتصاد سرمایه‌داری ، نظام ، تحو لات اقتصاد سرمایه‌داری ، دولت ، بازار ، نظام سرمایه‌داری ، قرائت‌های گوناون نظام اقتصاد سرمایه‌داری ، رقابت

با توجه به پیوستگی علم اقتصاد به نظام اقتصادی سرمایه‌داری و با در نظر گرفتن جایگاه‌ جدید این نظام اقتصادی در فرایند جهانی شدن و فروپاشی بلوک‌شرق،پیش‌بینی می‌شود که‌ نظام مذکور از گسترش و شکوفایی بیشتری در قرن 12،برخوردار باشد.همچنین به خاطر وجود خلطها و سوء تفاهم‌هایی در رابطه با مفهوم و محتوای سرمایه‌داری،پرداختن به ابعاد آن‌ از دیگرسو،ارزش پژوهشی مستقلی دارد.یک تصور کلی در مورد نام سرمایه‌داری این است‌ که این نظام تفسیر یگانه‌ای دارد و از ابعاد و عناصر یکنواخت و جهان‌شمولی برخوردار می‌باشد.همچنین تلقی می‌شود که اقتصاد بازار منحصرا بر نظام سرمایه‌داری انطباق دارد.مقالهء حاضر در قالب سه بخش،نقد و کنکاشی در این رابطه انجام داده است. بخش اول به چارچوب مفهومی و طرح بحث اختصاص دارد.بخش دوم به تحو لات اقتصاد سرمایه‌داری می‌پردازد.سرانجام در بخش سوم تفاسیر و قرائت‌های گوناون نظام اقتصاد سرمایه‌داری بررسی می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"با توجه به پیوستگی علم اقتصاد به نظام اقتصادی سرمایه‌داری و با در نظر گرفتن جایگاه‌ همچنین تلقی می‌شود که اقتصاد بازار منحصرا بر نظام سرمایه‌داری انطباق دارد. مواردی به‌سوی نظام اقتصاد سرمایه‌داری متمایل گردیده است. نظام اقتصاد سرمایه‌داری به‌طور سنتی مبتنی بر مکتب اقتصادی کلاسیک است. این امر به گونه‌ای است که مارکس و همچنین انگلس منتقدان اساسی سرمایه‌داری نیز تلویحا به‌ این اصطلاح از زمان فیزیوکراتها به بعد،سمبل اقتصاد آزاد و بدون دخالت دولت گردیده است. شاید در این قالب است که‌"ماکس وبر"نیز عقیده دارد که ریشه و روح سرمایه‌داری را (3)-برای کسب اطلاعات بیشتر از چگونگی تعیین قیمت در نظام سرمایه‌داری می‌توان مراجعه کرد به:تیمور رحمانی و منطق نظری این نهاد از نظر سرمایه‌داری این است که آزادی اقتصادی باعث گسترش رفاه فردی‌ این امر با اندیشه فردگرایی(نهاد دیگر سرمایه‌داری)سازگار است و در نتیجه دخالت‌ صاحب‌نظران اقتصادی مورد سئوال واقع شده است(برای اطلاع بیشتر مراجعه شد به یدا... بحث اصلی ما این است که‌"چند تقسیری‌"بودن نظام اقتصاد سرمایه‌داری را اثبات کنیم. خصوصی باشد و تخصیص منابع نیز توسط بخش خصوصی و مکانیسم بازار صورت گیرد،سازمان‌دهی اقتصادی حاصل را"سرمایه‌داری خالص‌"و یا اقتصاد خصوصی محض می‌نامند. این نگرش در برخی نظام‌های سرمایه‌داری حاکم است که دولت بایستی صرفا نظارت بر (3)-درضمن در ادبیات اقتصاد رفاه به این نوع سازماندهی اقتصادی‌"سرمایه‌داری مبتنی بر بازار جمعی‌" Social) 2-این ادعا نیز که نظام بازار آزاد انطباق انحصاری با نظام اقتصاد سرمایه‌داری دارد، بازار(از هر نوع و با هر محدودیتی)در اقتصاد لازمهء زندگی است و این موضوع به خودی خود"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.