Skip to main content
فهرست مقالات

اثر تعیین نرخ سود تسهیلات بر کارائی بانکداری اسلامی

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 27 تا 40)

کلیدواژه ها :

بانکداری اسلامی ،نزخ ثابت سود تسهیلات ،مشارکت در سود و زیان ،پرتقوی‌ بهینه ،کارائی

کلید واژه های ماشینی : تسهیلات، بانک، اثر تعیین نرخ سود تسهیلات، سود تسهیلات بر کارائی بانکداری، نرخ سود تسهیلات بر کارائی، پرتفوی، کارائی بانکداری اسلامی، تسهیلات بانکی بر کارائی بانکداری، پرتفوی بهینه، مخاطرات

در این مقاله سعی شده است تا با استفاده از نظریه پرتفوی اثر نرخ سود از قبل تعیین‌شده‌ برای تسهیلات بانکی بر کارائی بانکداری اسلامی و تأمین حقوق سپرده‌گذران ارزیابی گردد. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد تعیین نرخ ثابت سود برای تسهیلات توسط شورای پول و اعتبار موجب دور نمودن بانکها از مشارکت واقعی در پروژه‌های سرمایه‌گذاری براساس درآمد مورد انتظار و مخاطرات آنها می‌گردد.و در نتیجه باعث کاهش کارائی بانکداری اسلامی می‌شود. علاوه بر این،پایین نگه داشتن نرخ سود نسبی تسهیلات برای سرمایه‌گذاریهای پر مخاطره نیز منجر به بروز افزیش تقاضای ما زاد برای دریافت این‌گونه تسهیلات می‌شود.پاسخگویی به این‌ گونه تقاضاها توسط بانک از دست رفتن بخشی از حقوق سپرده‌گذاران(موکلین بانک)را در پی‌ دارد.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله سعی شده است تا با استفاده از نظریه پرتفوی اثر نرخ سود از قبل تعیین‌شده‌ نتایج این مطالعه نشان می‌دهد تعیین نرخ ثابت سود برای تسهیلات توسط شورای پول و اعتبار تسهیلات برای فعالیتهای مختلف سرمایه‌گذاری و نرخ سپرده‌ها توسط شورای پول و اعتبار، در زیر این مرز قرار گیرد،دارای میزان مخاطره بیشتری برای یک سطح معین ار درآمد مورد در این مطالعه در ابتدا فرض شده است که 04 درصد از کل تسهیلات به فعالیتهای سرمایه‌ای و 06 درصد بقیه به‌ برای تعیین پرتفوی بهینه بانک،هریک از فعالیتهای دریافت‌کننده تسهیلات از بانک بعنوان‌ بر این اساس مجموعه متغیرهای تصمیم و یا بعبارت دیگر گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری به شرح جدول شماره(1)می‌باشد: نتایج حاصل از سناریوی اول برای سال 7731 در جدول شماره (2)گزارش شده است. جاری و نزدیک به 01/3 درصد تسهیلات به فعالیتهای سرمایه‌ای تخصیص داده شده است. این در حالی است که پرتفوی بهینه تعیین‌شده تخصیص 85 درصد تسهیلات را به فعالیتهای‌ از محل تسهیلات غیر تبصره‌ای است درحالیکه درآمد پیش‌بینی شده برای پرتفوی بهینه‌ جدول شماره(2):مقایسه پرتفوی بهینه سرمایه‌گذاریهای بانک کشاورزی با عملکرد آن در سال 7731-سناریوی اول (به تصویر صفحه مراجعه شود) تفاوت قابل ملاحظه بین عملکرد بانک در سال 7731 و پرتفوی بهینه پیشنهادی برمبنای‌ درآمد مورد انتظار هرکدام در سال 0831 نیز ترکیب بهینه‌ای مشابه با پرتفوی بهینه در سال‌ جاری و 04 درصد برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است. کاهش سهم تسهیلات این دو فعالیت نسبت به عملکرد بانک در سال 7731 منجر به افزایش حدود 35 درصد درآمد"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.