Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی اثر تأمین مالی اندازه دولت بر رشد اقتصادی در ایران

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 133 تا 156)

کلیدواژه ها :

رشد اقتصادی ،اندازه دولت ،اصلاح ساختار تأمین مالی ،آزمون رگرسیون به‌ ظاهر نامرتبط ،تعدیل ساختاری ،تثبیت ساختاری

کلید واژه های ماشینی : اثر تأمین مالی اندازه دولت ، دولت ، اندازه ، اقتصاد ، تأمین مالی ، تراز عملیات جاری ، اندازه دولت ، بودجه ، بررسی اثر تأمین مالی اندازه ، عملیات جاری به تراز واگذاری

در ایران از سال 1831 شیوه تأمین مالی بودجه با به کاگیری روش آمارهای مالی در بودجه‌ به وسیله سه تراز عملیات جاری،واگذاری دارایی و دارایی مالی معرفی شده است.در این‌ مقاله اثر تأمین مالی اندازه دولت با کمک داده‌ها و تخمین به روش رگرسیون به ظاهر نامرتبط3 در دو زمینه اندازه جاری و اندازه سرمایه‌ای بر رشد اقتصادی کشور برآورد شده است.با استفاده از نتایج این بررسی می‌توان شیوه‌های مؤثر برای اصلاح ساختار در ایران را معرفی کرد. نتایج نشان می‌دهد کاهش وابستگی عملیات جاری به تراز واگذاری دارایی،اندازه دولت را اصلاح می‌کند و اقتصاد ایران را در مسیر رشد قرار می‌دهد.دولت باید برای انجام اصلاحات‌ با هدف رسیدن به اندازه مطلوب،سال پایه‌ای تعیین و اندازه اضافی جاری خود نسبت به سال‌ پایه را براساس سیاست تعدیل ساختاری قبل از سال پایه و سیاست تثبیت ساختاری برای بعد از سال پایه اصلاح کند.

خلاصه ماشینی:

"مقاله اثر تأمین مالی اندازه دولت با کمک داده‌ها و تخمین به روش رگرسیون به ظاهر نامرتبط3 است که به وسیله تغییر در حجم سرمایه دولتی،اثر مستقیم بر رشد دارد و اندازه عمرانی دولت را تعریف می‌کند. واحد شود با این فرض تأمین مالی دولت فاقد آثار منفی بر اقتصاد است و اندازه جاری دولت‌ (G1/TR<1) دولت دارای اندازه اضافی جاری است که از منابع تراز واگذاری دارایی یا تراز این که دولت بتواند از فروش دارایی برای جبران عدم تعادل تراز عملیاتی استفاده کند باید اندازه کسری تراز عملیاتی را تأمین مالی می‌کند که با این انتقال رابطه به شکل‌ G1/TR+TRAG2 آیا اقتصاد ایران به اصلاح ساختار تأمین مالی پاسخ می‌دهد و بازدهی خالص این تغییر بر رشد برای اصلاح یک ساختار و مدل اصلاحی ابتدا اثر تغییر تأمین مالی را بر رشد ایران‌ واگذاری دارایی مالی،فرض می‌شود دولت(0/1)اندازه تراز جاری را به جای تأمین از مانده‌ آزادسازی منابع تراز دارایی به تولید و سطر 21 آثار این اندازه بر رشد را اندازه‌گیری می‌کند و مخارج جاری از منابع درآمدی مرتبط تأمین مالی و اندازه اضافی دولت صفر است. این حالت باید با مدل مطلوب تأمین مالی شیوه‌های اصلاح ساختار اندازه دولت را بررسی‌ مخارج جاری تابع ساختار اندازه دولت به‌طور عمده چسبیده است و افزایش آن تابع مسیر یکی از منابع مؤثر برای تأمین مالی مخارج جاری دولت است. مدل تأمین مالی برای اصلاح ساختار،بعد از سال پایه به شکل زیر است. تراز محاسبه و اثر سیاست مالی دولت در انتقال فروش دارایی برای جبران کسری بودجه،"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.