Skip to main content
فهرست مقالات

سبکهای اسنادی و اهمیت آن در بهداشت روانی

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 77 تا 86)

کلید واژه های ماشینی : الگوی جدید درماندگی آموخته‌شده ، سبکهای اسنادی ، رویدادهای غیر قابل کنترل ، افسردگی ، شکست ، عام ، مدرسه ، تجربه رویدادهای غیر قابل کنترل ، سبک‌های تبیینی درماندگی آموخته‌شده ، تبیین

در این مقاله تلاش شده است تا ضمن اشاره به یافته های اولیه مربوط به درماندگی آموخته شده‘به تحقیقاتی اشاره شود که زمینه را برای طرح الگوی جدید درماندگی آموخته شده و تجدید نظر در الگوی قدیمی فراهم آورده است. آنگاه سبکهای اسنادی در اشکال سه گانه آن یعنی درونی-بیرونی‘ویژه-عام و پایدار-ناپایدارمورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت. از تحقیقات انجام شده در مورد سبکهای اسنادی چنین برمی آید که این سبکها‘با افسردگی‘عملکرد شغلی وسلامت فرد در ارتباطند. همچنین ‘ این تحقیقات نشان میدهد که نحوه تبیین رویدادها توسط افراد‘بیشتر از خود رویدادها برآنها تأثیر میگذارد. در انتهای مقاله‘شرایط محیطی مناسب در خانواده و مدرسه و تأثیر آن بر رشد قضاوتهای صحیح مورد بحث قرار گرفته و نشان داده شده است که دستیابی به این شرایط میتواند انسان را به سوی سبکهای مناسب و سازنده رهنمون شود.

خلاصه ماشینی:

"در انتهای مقاله، شرایط محیطی مناسب در خانواده و مدرسه و تأثیر آن بر رشد قضاوتهای صحیح مورد بحث قرار گرفته و نشان داده شده است که دستیابی به این شرایط می‌تواند انسان را به سوی سبکهای مناسب و سازنده رهنمون شود. وقتی انسان در مقابل رویدادهای غیرقابل کنترل قرار می‌گیرد و فعالیت‌های او بی‌نتیجه می‌ماند، برای داوری در مورد آن شکست- خواه علت را درونی ببیند یا بیرونی-پایداری آن عامل را نیز بررسی می‌کند. وقتی انسان در مقابل رویدادهای غیرقابل کنترل قرار می‌گیرد و شکست می‌خورد، از خود می‌پرسد که آیا آنچه موجب شکست وی شده، عاملی است که تنها در شرایطی خاص به این شکست می‌انجامد، یا اینکه گستره وسیعی از موقعیت‌ها را تحت تأثیر قرار داده و باعث شکست او در آن موقعیت‌ها نیز می‌شود. اگر این شکست‌ها به عوامل پایدار مربوط شود یا این ناتوانی فراگیر و عام تلقی گردد و فرد احساس کند آنچه موجب شکست او شده است به موارد دیگر زندگی او نیز تعمیم می‌یابد، به افسردگی پایدار و فراگیر دچار می‌شود. از نظر این محققان، سبکهای اسنادی غیر انطباقی یعنی نسبت‌دادن رویدادهای ناخوشایند به عوامل درونی و پایدار و عام نه تنها سلامت انسان را به خطر می‌اندازد، بلکه با عملکرد شغلی ضعیفتر نیز در ارتباط است. در غیر این صورت ارزیابی‌های نادرست از خویشتن زمینه را برای سبک‌های اسنادی نامناسب فراهم می‌کند که در نهایت انسان به افسردگی و نکوهش شخصیت و منش خویش و مورد سؤال قرار دادن خود خواهد رسید."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.