Skip to main content
فهرست مقالات

مقدمه ای بر مبانی مدیریت اسلامی

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 16 تا 29)

کلید واژه های ماشینی : مدیر ، مدیریت ، اسلامی ، مدیریت اسلامی ، امامت ، امام ، کارکنان ، مبانی مدیریت اسلامی ، هنر ، نظام

هنر هماهنگ کردن و هدفدار ساختن تلاشهای افراد به قصد افزایش بهره وری آنان، رمز مدیریت صحیح است. اما این امر باید با صرف کمترین میزان پول و نیرو و زمان و امکانات صورت گیرد. در این مقاله با اشاره به فلسفه مدیریت، و مروری بر اهداف آن، مدیریت اسلامی ارزیابی گردیده و برتری آن نسبت به سایر شیوه های مدیریت مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"در مورد مدیریت اسلامی نیز باید معتقد بود که نگرش اسلام به انسان، به جامعه بشری، به غایت حیات و هستی همه در تعریف و تدوین مبانی و نظام مدیریت اسلامی موثرند و لذا باید گفت که مدیریت اسلامی هنری است برخاسته از فلسفه و بینش اسلامی، و اصول و قواعد تفکر اسلامی مبانی آن را تشکیل می‌دهند، در حالیکه فلسفه و مکتب مبانی مدیریت را پایه‌ریزی می‌کند، علم شیوه‌ها و ابزارهای مدیریت را فراهم می‌سازد، مدیریت به عنوان یک هنر از علم بهره می‌گیرد و با استفاده از ابزارها و شیوه‌های تولیدی بشر موفقیت خود را در افزایش بهره‌وری یک مجموعه انسانی افزایش می‌دهد. در واقع اثبات درستی یک امر ثابت و غیر بشری با یافته‌های متغیر و غیر ثابت بشری است و این در حالی است که اساسا حوزه‌هیای معارف دینی و علمی هریک جدا از دیگری است و نباید آنها را با یکدیگر ممزوج و مخلوط کرد و علم را دلیل صحت معارف دینی گرفت، بلکه تلاش ما باید در راستای تعریف و تعیین حوزه هر یک از دو مقوله فوق و بهره‌گیری از روشها و قوانین علمی برای کاربرد دقیق‌تر و موثرتر معیارها و اصول و قوانین مذهبی باشد. در زمینه تفاوتهای ارتباط رهبر و مردم نیز باید گفت در رهبری اسلامی رهبر و مردم وسیله آزمایش یکدیگرند و رابطه‌ای دوطرفه بین آنها برقرار است در حالیکه در سایر نظامها این رابطه اغلب یکطرفه است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.