Skip to main content
فهرست مقالات

طب جایگزین، واکنشی اجتماعی در برابر پزشکی علمی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (22 صفحه - از 29 تا 50)

کلید واژه های ماشینی : طب جایگزین، پزشکی، درمان، بیمار، اجتماعی، طب مکمل، نارضایتی، انواع طب جایگزین، درمان پزشکی، پزشکی علمی

جامعه شناسی پزشکی شاخه ای از جامعه شناسی است که به بررسی روابط متقابل میان عوامل اجتماعی - فرهنگی و پدیده های پزشکی می پردازد. نویسنده در این مقاله با استفاده از رهنمودهای جامعه شناسی، به تبیین زمینه ها و دلایل روی آوردن مردم به روش های درمانی که خارج از چارچوب نهاد پزشکی هستند. نتایج این بررسی نشان می دهد که نارضایتی از پیامدهای درمان پزشکی، نارضایتی از مناسبات اقتصادی- اجتماعی حاکم بر پزشکی متعارف در گسترش طب جایگزین نقش موثری دارد.

خلاصه ماشینی:

"نتایج این بررسی نشان می‌دهد که‌ نارضایتی از مناسبات اقتصادی-اجتماعی حاکم بر پزشکی متعارف در گسترش طب جایگزین نقش مؤثری دارد. در کنار این کل‌گرایی،طب جایگزین متعهد است از تکنولوژی به‌ میزان اندکی استفاده کند و رژیم‌های درمانی‌ای را توصیه کند که به شرایط خاص هر فرد(نه علائم ظاهری)ارتباط دارد. در این نظام درمانی از سنت‌های درمانی،که خارج از قلمرو پزشکی زیستی‌ غرب هستند و می‌توانند از هجوم بیماری‌های مختلف پیش‌گیری کنند، استفاده می‌شود3. از آنجا که هنوز برای اکثر این واژه‌ها معادل مناسبی‌ ساخته نشده است در بعضی موارد همان اصطلاح اصلی به کار برده می‌شود4 نظام‌های مبتنی بر کاربرد گیاهان دارویی،شامل:طب آیورودا،طب گیاهی، همیوپاتی؛ -انرژی درمانی شامل:طب سوزنی،بازتاب درمانی،ریکی،شیاتسو؛ -درمان‌های معنوی و ذهنی؛شامل:تمرکز متعالی،تخیل ذهنی،دعا درمانی، هیپنوتیزم؛ -درمان‌های غذایی؛شامل:ویتامین درمانی،رژیم‌های غذایی خاص،طبیعت‌ درمانی؛ -کار فیزیکی بر روی بدن انسان؛شامل:ماساژ درمانی،یوگا،تایی چی،تن‌ آرامی،کایروپراتیک،آسته اوپاتی. همچنین بررسی‌های فارنهام و فوری‌ (Furnham Forey) و فارنهام و اسمیت‌ (Furnham Smith) در 8991،نشان می‌دهد که ضمن مقایسه میان‌ دو گروه مراجعه‌کنندگان طب جایگزین و پزشکی علمی،گروه اول نسبت به‌ کارایی(عملکرد)پزشکان بدبین‌تر هستند51. براساس این دیدگاه نهاد پزشکی از لحاظ ابعاد و اهمیت به‌طور فزاینده‌ای در حال رشد است و سهم بیشتری از منابع را که‌ می‌تواند در جهات دیگر مصرف شود به خود اختصاص می‌دهد. این فرایند از یک‌سو،موجب وابستگی بیش از حد مردم به نهاد پزشکی شده است و از طرف دیگر،موجب افزایش نفوذ پزشکی‌ در تنظیم اجتماعی می‌شود. برای تشخیص شرایطی که موجب رواج طب‌ جایگزین در ایران شده است؛و پیامدهایی که این پدیده در سطوح مختلف، برای نهادهای پزشکی و بیماران در پی دارد؛انجام تحقیقات متعدد و گردآوری‌ اطلاعات دقیق ضروری به نظر می‌رسد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.