Skip to main content
فهرست مقالات

پیمایش طولی: امکانات و مسائل روش شناختی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (26 صفحه - از 39 تا 64)

کلید واژه های ماشینی : پیمایش ، پانل ، اطلاعات ، پیمایش‌های طولی ، اجتماعی ، مطالعات پانل سنجش نگرش ، طرح پیمایشی پانل ، پیمایش پانل ، طرح پانل ، جمعیت

در سال های اخیر دگرگونی های عمیقی در سطوح خرد و کلان در همه جوامع از جمله ایران رخ داده است و مطالعه جنبه های ثابت و متغیر زندگی اجتماعی برای پژوهشگران و مدیران جامعه اهمیت ویژه ای یافته است. پژوهش های طولی از مهمترین روشهایی است که برای مطالعه دگرگونی های اجتماعی مورد استفاده پژوهشگران در مغرب زمین قرار گرفته و اخیرا در قالب پیمایش های طولی و مطالعات پانل سنجش نگرش های اجتماعی رونق فراوان یافته است. در ایران چنین پژوهشهایی هنوز در مراحل آغازین خود است. به همین دلیل، پژوهشگران اجتماعی ایرانی به جنبه های روش شناسانه پژوهش های طولی توجه چندانی نکرده اند. این مقاله با معرفی پژوهش های طولی، اهمیت آنها برای پژوهشگران و سیاست گزاران اجتماعی را توضیح داده و انواع، هدف ها، کارایی و قابلیت ها و نیز مسائل و مشکلات آنها را مورد بحث قرار می دهد تا باب چنین مباحثی گشوده شود و کمبودی که در این زمینه وجود دارد تا حدی جبران شود.

خلاصه ماشینی:

"این نوع از تحلیل‌ها قابلیت زیادی برای برآورد مدل‌های رفتاری و کشف روابط علی دارند Kalton,1987:102;Finkel,1995;Scott,1995:4Duncan and به علاوه،در این طرح می‌توان داده‌ها و اطلاعات بیش‌تری در مورد واحدهای نمونه به دست آورد که در طرح پیمایشی مکرر دست‌نیافتنی هستند. روش دیگری که گاهی اوقات برای بهبود کیفیت داده‌ها در طرح‌های پانل می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد،استفاده از اطلاعات پاسخگویان در مراحل گذشته برای جلب همکاری بیش‌تر آنان در مراحل بعدی است( (Duncan and Kalton:1987:102) پیمایش پانل برای محاسبه تغییر خالص(هدف 3)هم از پیمایش مکرر کارآتر است و برآوردهای دقیق‌تری به دست می‌دهد. در این وضعیت اجرای پانل چرخشی کم هزینه‌تر از پیمایش مکرر است که در آن هر مرحله کلیه افراد نمونه جدید هستند ( (Duncan and Kalton:1987:104) . (به تصویر صفحه مراجعه شود) پیمایش پانل چرخشی از نظر قابلیت سنجش اجزاء تغییر فردی(هدف 4)و جمع آوری داده‌ها در مورد افراد در طول زمان(هدف 5)،با محدودیت جدی روبه‌رو است. همچنین به وسیله قسمت پانل این طرح می‌توان برای کنترل اندازه‌گیری فراوانی و طول زمان وقوع رویدادها در یک دوره زمانی معین(هدف 6) استفاده کرد( (Duncan and Kalton:1987:104) با استفاده از قسمت مکرر یا پانل چرخشی در طرح دوپاره می‌توان افراد جدیدی را که وارد جمعیت شده‌اند،پوشش داد و خطای ناشی از شرطی شدن و ریزش پانلی را در قسمت پانل طرح،کنترل کرد. هر قسمت می‌تواند برای انباشت موارد جدید مورد استفاده قرار گیرد(هدف 7) Duncan) (and Kalton:1987:105 «پیمایش نگرش‌های اجتماعی بریتانیا»1 نمونه‌ای است از طرح پیمایشی پانل دوپاره در این پیماش‌های مکرر سالیانه،یک قسمت کوچک پانل هم وجود دارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.