Skip to main content
فهرست مقالات

پیامدهای امنیتی فساد اقتصادی- سیاسی در کشورهای در حال توسعه

نویسنده:

(34 صفحه - از 187 تا 220)

کلیدواژه ها :

فساد اقتصادی ،کشورهای در حال توسعه ،امنیت ،فساد سیاسی ،دولت خوب

کلید واژه های ماشینی : فساد، سیاسی، اقتصادی، کشورهای در حال توسعه، فساد اقتصادی و سیاسی، توسعه، پیامدهای امنیتی فساد اقتصادی، رشوه، جرایم، قاچاق

فساد اقتصادی و سیاسی فزاینده در بسیاری از کشورها با شرایط اقتصادی، اجتماعی و ایدئولوژیک متفاوت مشاهده می‌شود.در نتیجه،جلوگیری از این پدیده به یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های جامعه بین الملل تبدیل شده‌ است.با درک علل و پیامدهای فساد می‌توانیم برنامه‌های ضد فساد مؤثری‌ برای رویارویی با یکی از عوامل مهم توسعه‌نیافتگی اقتصادی و سیاسی‌ طرح‌ریزی کنیم.سازمان‌های جهانی پدیده فساد مالی و سیاسی را به عنوان‌ یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های مدیریت دولتی و مانعی بزرگ برای توسعه‌ پایدار شناسایی کرده‌اند.در تمام جوامع چه دموکراتیک،چه اقتدارگرا نوعی فساد مشاهده شده است،اما پایداری فساد سیستماتیک نشان‌دهنده‌ این واقعیت است که منابع تخصیصی برای مصارف عمومی به‌طور مؤثر مدیریت نشده،و به مصارف شخصی یا گروهی مفسدین و خلافکاران‌ جامعه می‌رسد.از جمله هزینه‌های فساد اقتصادی و سیاسی می‌توانیم به‌ افزایش شکاف بین طبقات اجتماعی،افزایش بی‌اعتمادی مردم نسبت به‌ دولت و به یکدیگر اشاره کنیم.این پندار در مردم تقویت می‌شود که‌ مقامات دولتی و نخبگان اقتصادی منابع ملی را به یغما برده و حیف و میل‌ می‌کنند.این دیدگاه منفی نسبت به دولت می‌تواند به بحران‌های سیاسی با پیامدهای جدی امنیتی در سطح ملی و حتی در سطوح بالاتر منطقه‌ای و بین المللی منتهی شود.بدون برنامه‌ریزی برای مبارزه جدی و مستمر با فاسد نباید امیدی به موفقیت برنامه‌های توسعه داشت.

خلاصه ماشینی:

"هدف از انجام این پژوهش بررسی هزینه‌های امنیتی فساد اقتصادی و سیاسی در کشورهای‌ در حال توسعه و ارائه راهکارهای مناسب برای مقابله با این پدیده روبه رشد در جهان می‌باشد. فرضیه اصلی پژوهش این است که«هرچه بر میزان فساد اقتصادی و سیاسی در جوامع در حال‌ حاکی از این واقعیت است که فساد اقتصادی و سیاسی از بزرگترین موانع توسعه پایدار در دوگانگی‌های سیاسی و اقتصادی در بین بسیاری از افراد جامعه ناخشنودی شدیدی ایجاد کرده و می‌تواند به فرار سرمایه منتهی شود. فساد در بین نیروهای انتظامی دریافت پاداش از افراد یا نهادها برای انجام وظیفه‌ای است که در بین المللی بوده و نیاز به همکاری‌های جهانی برای مقابله با این پدیده مشاهده می‌شود. پلیس بین المللی(اینترپل)با برنامه‌هایی گسترده برای مبارزه با فساد و جرائم سازمان‌یافته بسیج‌ قاچاق کالا در ایران،یکی از مشکل‌آفرین‌ترین فعالیت‌های غیرقانونی است که به گسترش پدیده فساد اداری و اقتصادی منجر شده است. کشف فساد اقتصادی و برای مبارزه با قاچاق کالا،سوء استفاده مالی و فرار سرمایه بسیج شده‌اند. (1)-برنامه‌های زیر از سوی وزارت اطلاعات برای مبارزه با فرار سرمایه از ایران مطرح شده است:«1-انتقال‌ نکته قابل تأمل این است که میزان فساد تنها به سطح توسعه بستگی ندارد آژانس توسعه بین المللی امریکا برای رفع مشکل فساد تغییراتی در برنامه‌های کمک خارجی‌ کمک‌های مالی و وام‌های خود را بر فعالیت‌های دولتی برای مبارزه با فساد هماهنگ کرده است. مجمع عمومی به اقدامات مؤثر برای جلوگیری از فساد در معاملات بین المللی و فعالیت‌ توسط سایر نهادهای منطقه‌ای و بین المللی مانند شورای اروپا و اتحادیه اروپا برای مبارزه با"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.