Skip to main content
فهرست مقالات

مقایسه ی رفتارهای فرهنگی- اجتماعی در ایران و ترکمنستان

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 35 تا 60)

کلید واژه های ماشینی : ترکمنستان، اجتماعی، فرهنگی، اطلاعات، ایران، نسبی، کشور ایران و ترکمنستان، کشور ایران و ترکمنستان نسبت، نگرش، مقایسه‌ی رفتارهای فرهنگی

با وجود اختلافات جدی بین کشورهای حاشیه‌ دریای خزر، به نظر می رسد دو کشور ایران و ترکمنستان نسبت به سایر کشورهای این حوزه به یکدیگر نزدیک ترند. یکی از راه های مناسب برای بهبود روابط موجود و ایجاد همدلی و انسجام بین این دسته از کشورها و تحکیم مناسبات سیاسی و اجتماعی در میان‌ آن ها، شناسایی و معرفی اشتراکات فرهنگی و اجتماعی از طریق انجام مطالعات اجتماعی می باشد. لذا، این مقاله با هدف مقایسه‌ رفتارهای فرهنگی و اجتماعی مردم ترکمنستان با مردم ایران، سعی بر شناسایی و توصیف رفتارهای فرهنگی و اجتماعی مشترک بین دو کشور را دارد. از لحاظ روش شناسی، این مطالعه با روش توصیفی از نوع روش تحقیق پیمایشی انجام گرفته است که در آن 166 نفر از مردم ترکمنستان و 508 نفر از مردم ایران (استان گلستان) به عنوان نمونه های تحقیق به روش تصادفی ساده؛ انتخاب و مورد مطالعه قرار گرفته اند. مهم ترین ابزار جمع آوری اطلاعات در این مطالعه، «پرسشنامه» بوده است که به شیوه‌ «پرسشنامه‌ همراه با مصاحبه» تکمیل گردیده است.

خلاصه ماشینی:

"اهداف و سؤالات این مطالعه به دنبال پاسخ‌گویی به سؤالات زیر به عنوان مهم‌ترین هدف‌های تحقیقمی‌باشد: 1-وضعیت متغیرهای فرهنگی،شامل:چگونگی گذراندن اوقات فراغت،وضعیتمطالعه‌ی کتاب و کتابخوانی،استفاده از وسایل ارتباط جمعی،استفاده از کالاهایفرهنگی،استفاده از مطبوعات و مجلات در میان مردم ترکمنستان چه‌گونه است؟ 2-وضعیت متغیرهای مذهبی،شامل:میزان حضور در مسجد به‌طور هفتگی،بازدیداز اقوام و خویشان در اعیاد مذهبی،عیادت از بیماران،صله‌ی رحم،رفتن به مجالسعزاداری،زیارت اهل قبور،رفتن به زیارتگاه‌ها،نماز جماعت،قرائت قرآن،استفاده ازسخنرانی‌های دینی،شرکت در جلسات قرآن،شرکت در نماز تراویح،ذبح گوسفند درعید قربان،اطلاع از انجام مراسم مذهبی سایر ادیان در میان مردم ترکمنستان چه‌گونه است؟ 3-وضعیت متغیرهای اجتماعی،شامل:ارزش‌های اجتماعی و فرهنگی،هرم قدرتدر خانواده،گرایش به مسافرت خارجی،نگرش نسبت به ایان و ایرانیان در میان مردمترکمنستان چه‌گونه است؟ 4-متغیرهایی که در کشور ایران و ترکمنستان بررسی شده‌اند،در مقایسه با یکدیگرچه وضعیتی دارند؟ چارچوب مفهومی این مطالعه از نوع توصیفی می‌باشد و قصد تبیین و علت‌یابی پدیده‌ها را ندارد؛بااین وجود برای روشن شدن مفاهیم اصلی و متغیرهای آن،لازم است در این خصوص چارچوب مفهومی و تعاریف نظری و عملی مفاهیم به کار گرفته شده توضیح داده شود. بنابراین،نگرش پاسخ‌گویان نسبت به ابعادسه‌گانه‌ی مورد بررسی را می‌توان به ترتیب اهمیت و از مثبت به منفی به شرح زیررتبه‌بندی نمود: 1-نگرش نسبت به فرهنگ مردم ایران(3/92 از 5) 2-نگرش نسبت به تجار و جهان‌گردان(3/85 از 5) 3-نگرش نسبت به نیروهای اجرایی و اداری(3/74 از 5) نتیجه‌گیری با توجه به یافته‌ها و نتایج حاصل از دو تحقیق پیمایشی انجام شده و با عنایت بههدف اصلی این مقاله که شناخت نقاط اشتراک در رفتارهای فرهنگی و اجتماعی بیندو کشور ایران و ترکمنستان بوده است،می‌توان نتیجه گرفت که افراد مورد مطالعه دردو کشور ایران و ترکمنستان در موارد زیر دارای اشتراک در نگرش و رفتار می‌باشند: 1-اشتراک در چگونگی گذران اوقات فراغت،به‌ویژه میزان و نحوه‌ی استفاده ازرسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.