Skip to main content
فهرست مقالات

تبیین ارث طبقات سه گانه وارثین به روشی نو

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 185 تا 202)

کلید واژه های ماشینی : ارث، وارثین، سهم، ترکه، خواهران و برادران، خواهران پدر مادری، زن، دختر، متوفا، خنثی‌های مشکل پدر مادری

ارث به معنای ترکهء متوفا و نقل آن به منسوبان و خویشاوندان زنده وارث بر اوست. طبق قاعدهء اقربیت و نصوص شرعی،وارثین نسبی میت به سه طبقه زیر تقسیم می‌شوند: 1-پدر و مادر و فرزندان و در درجات بعد فرزندان فرزندان به ترتیب اقربیت. 2-خواهران و برادران و اجداد و در درجات بعد فرزندان خواهر و برادران و نیز اجداد بالاتر میت به ترتیب اقربیت. 3-عموها و عمه‌ها،داییها و خاله‌ها و در درجات بعد فرزندان آنان.و اما در میان وارثین‌ سببی،وارث زن و شوهر(که آن دو با همهء وارثین مشارک هستند)و در نهایت ارث‌ متوفای بدون وارث که متعلق به امام معصوم(علیه السلام)و جانشین آن حضرت است، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. جهت تسهیل تقسیم سهام وارثین مختلف،می‌توان این امر را از راه فرمولهای ریاضی‌ عملی ساخت.

خلاصه ماشینی:

"بدیهی است با فقدان یا وارث نبودن هرمورد سهم او صفر شده و سهم مقدر او به دیگران می‌رسد مثلا اگر وارثین چهار زوجه،دو پسر و دو دختر و دو خنثی‌ باشند،طبق فرمول: (به تصویر صفحه مراجعه شود) سهم هردختر سهم هرپسر سهم هرخنثی سهام اولاد متوفا هم از رابطهء مذکور به دست می‌آید؛بدین صورت که اولاد اولاد(اعم‌ اولاد(اعم از احفاد پسری و احفاد دختری)نصیب خود را به نسبت مذکر دو برابر مؤنث تقسیم می‌کنند. 2-چنانچه وارثین یک خواهر ابوینی با چند خواهر،یا برادر مادری باشند، سهم هریک از برادران یا خواهران مادری از رابطهء زیر به دست می‌آید: (به تصویر صفحه مراجعه شود) از آن جایی که خویشاوندان مادر عموما،مذکر و مؤنثشان به طور یکسان و مساوی ارث می‌بند و n9 مربوط به آنها در این‌جا و هرجای دیگر بیانگر تعداد ذکور و اناث آنهاست. مثلا اگر شوهر،دو عمو و یک عمه پدر مادری و یک خنثی مشکل از این قبیل و یک دایی و دو خاله پدری مادری و دو خنثی از این قبیل وارث باشند،مطابق رابطهء یاد شده: سهم هرعمه پدر مادری یا پدری:(به تصویر صفحه مراجعه شود) سهم هرعموی پدر مادری: سهم هرخنثی از دسته اعمام پدر مادری: A-2Ae?-4/78x سهم شوهر: H-39/78x سهم هریک از اخوال و خنثای از زمرهء آنان: a-1/15x نتیجه روابط استخراج شده در نوع خود بی‌مانند است؛ازاین‌رو راه جدیدی در حل‌ مسائل نسبتا مشکل ارث ارائه شده است و از طریق روابط ارائه شده مصادیق بی‌شمار سهام وارثین فرض بر و قرابت به سادگی قابل محاسبه می‌باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.