Skip to main content
فهرست مقالات

اثری کامل درباره روزه

گزارشگر:

(2 صفحه - از 36 تا 37)

کلید واژه های ماشینی : ماه مبارک رمضان، روزه، روزه‌داران، رساله‌های دانش‌آموختگان رشته‌های مرتبط، قرآن، خداوند، عبادت، دانشجویان، دانش‌آموختگان رشته‌های مرتبط با مضامین، خداوند در ماه مبارک

آهنگ جشن رمضان همچون سالیان گذشته نواخته شد.خوان گسترده خداوند در ماه مبارک رمضان به بلندای تاریخ اسلام در دل میلیون‌ها مسلمان سراسر جهان فرش شده و دل‌دادگان به امر واجب پروردگار خود را برای تهذیب نفس و بهره‌مندی از برکات این ماه مبارک آماده می‌کنند. نغمه‌های تلاوت قرآن در سحرگاهان از دل‌وجان مسلمین شنیده می‌شود.روزه‌داران،زندگی را با تلاوت آیات قرآن،عمل به محرمات و امور واجب آغاز می‌کنند.این روزها،میلیون‌ها مسلمان در ایران و جهان دل به برکات ماه مبارک رمضان می‌دهند و خالصانه منتظرند تا همنشینی و انس و الفت با روزه‌داران‌ دیگر برایشان ثواب اخروی و دنیوی دربر داشته باشد. رمضان فرصتی است تا مردم دل از کینه‌ها و خشم‌ها به محبت و همنشینی مسالمت‌آمیز بشویند و در پناه عبادت خالصانه خود و پیوند میان عابد و معبود گسترده و عمیق‌تر شوند؛شاید در این میان جرعه‌ای از الطاف و عنایت خداوندی بیشتر از گذشته نصیبشان شود. تعریف،تشریح و تبیین فلسفه روزه،آداب و اصول و جزییات نحوه رفتار روزه‌داران در این ماه مبارک توسط ابزارهای مختلف فرهنگی ضرورتی انکارناپذیر است.در این میان دانشجویان دانشگاه‌ها به‌ویژه آنان که در رشته‌های مرتبط با علوم قرآنی و حدیث،فقه،و اصول،ادیان و عرفان،فلسفه و کلام و...تحصیل‌ می‌کنند یا دانش آموخته شده‌اند،وظیفه‌ای سنگین و خطیر دارند.چرا که این دانشجویان هریک مبلغان مناسبی برای تحقق اهداف فرهنگی و اجتماعی‌ نهفته در فرمان و امر خداوند در عرصه‌های مختلف زندگی هستند. مروری بر رساله‌های دانش‌آموختگان رشته‌های مرتبط با مضامین قرآنی و مبانی دینی،گاه حاوی نکته‌های دقیق و سلیمی است که یادآوری یا مطالعه آن‌ها همچون تلنگری بر ذهن و فکر مسلمین،ضرباهنگ دارد.ناگفته نماند که جست‌وجو و یافتن پایان‌نامه‌هایی با موضوعات مرتبط با ماه مبارک رمضان،کاری‌ بس دشوار می‌نماید،چرا که در فرآیند این جست‌وجو در دانشگاه‌های متعدد،برگه‌دان‌های مذکور تا حدودی تهی از چنین مضامین دانشجویی بوده است. با امید به این که دانشجویان رشته‌های مذکور بیش از گذشته تفحص و غور در مضامین و مفاهیم مرتبط با ماه مبارک رمضان را در سر لوحه پژوهش‌ها و تحقیقات علمی خود قرار دهند،توجه خوانندگان گرامی را به مطالعه گزارشی از یکی از رساله‌های دانش‌آموختگی در باب«روزه»جلب می‌نماییم.

خلاصه ماشینی:

"در بخش عظیم و گسترده«فواید و آثار روزه‌داری»ضمن پرداختن به‌ بحث‌های عرفانی و اخلاقی روزه،به فلسفه عبادت در ماه مبارک رمضان اشاره‌ شده و آمده است:روزه عبادتی است که از نظرها دور می‌باید باشد و وقتی چنین‌ صورت گیرد،با دل‌وجان روزه‌دار پیوندی عمیق‌تر و ناگسستنی‌تر دارد و منظور نهایی عبادت را به نحو کامل‌تر تامین می‌کند. به نظر می‌توان گفت که مهم‌ترین بخش و نکات برجسته این رساله‌ دانشجویی در بحث ویژگی‌های اجتماعی و فرهنگی بررسی ابعاد روزه و مشخصات روزه‌دار چنین خلاصه شده است که:«وجود یک شخص روزه‌دار که‌ اخلاص ریشه‌ای و عمیق را بر تارک خود دارد،موجب تعالی جامعه بشری نیز می‌شود. در همین بخش،نگارنده رساله دانشجویی مذکور بر ضرورت توجه روزه‌داران‌ به مفاهیم عمیق معنوی،اخلاقی و عرفانی نهفته در مقوله روزه و اثرات و نتایج‌ مهم آن از دیدگاه الهی اشاره می‌کند و می‌نویسد:محبت روزه‌دار چنان بااهمیت‌ است که خداوند سبحان در سوره مریم آیه 69 مژده داده که همانا کسانی که ایمان‌ آورده‌اند و کردارهای شایسته را در عمل رعایت کرده‌اند،به زودی خداوند رحمان‌ برایشان روزی مقرر فرماید."

صفحه: از 36 تا 37