Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی انسان شناختی کاروان سراهای عصر صفوی

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 37 تا 60)

کلید واژه های ماشینی : کاروان‌سراها ، صفوی ، کاروان سراهای عصر صفوی ، ایران ، حیاط ، کار ، معماری ، مسافرت ، ایوانی ، کاروان‌سرای دیرگچین

کاروان سراها بناهایی اند که جهت اسکان موقت و استراحت کاروانیان در مسیر راه ها ایجاد شده و تحت تاثیر تحولات اخیر در عرصه حمل ونقل و ارتباطات، کارآیی خود را از دست داده و به ویرانه هایی بدل شده اند. پیشینه وجود این بناهای امن در ایران به زمان های دور برمی گردد و حتی بنا به اظهار نظرهای مورخان می توان ایران را خاست گاه این گونه از بنا به حساب آورد. طرح و نقشه کاروان سراها در طی قرون متمادی دست خوش تغییرات چندانی نشده اند و اساس آن ها شامل ایجاد باره بندها و فضاهای اطاق مانندی است که پیرامون حیاط وسط ساخته شده و تنها یک ورودی دارند. کاروان سراها را می توان حاصل اندیشه ایرانیان باستان و از این رو، تبلوری از بخشی از فرهنگ این مرز و بوم دانست. بدین ترتیب مطالعه هر چه بیشتر این بناها، شناخت ما را نسبت به زیرساخت های فرهنگی مان غنی تر می کند. بررسی کاروان سراها در عصر صفوی از آن جهت دارای اهمیت است که این دوران حاوی ویژگی های منحصر به فردی است که از بارزترین آن ها فعالیت فراوان عمرانی در زمینه راه ها و به ویژه ساخت این بناهاست.

خلاصه ماشینی:

"در عصر صفوی از آن جهت دارای اهمیت است که این دوران حاوی ویژگی‌های منحصر به‌ (1)-این مقاله حاصل یک طرح پژوهشی است که برای معاونت پژوهشی دانشکدهء علوم اجتماعی دانشگاه تهران انجام رسیده‌ قرار داشت تأمین راه‌های ارتباطی بین نقاط مختلف کشور بود؛چرا که برای سازمان دادن به‌ شهرها و آبادی‌ها،آسایش‌گاه بسازد و هم‌چنین برای این که کاروان‌ها در بیابان راه خود را منزل و آبادی به آبادی،آسایش‌گاه بسازد و هم‌چنین برای این که کاروان‌ها در بیابان راه خود را مشرق زمین کاروان‌سراها با آجر ساخته می‌شوند و این در حالی است که در ساختن دیگر این غرفه‌ها نیز فضای تالار مانندی برای نگه‌داری چهارپایان و احشام تعبیه شده است و در از آنها کمتر مورد توجه واقع شده،با این همه برخی کاروان‌سراها واجد تزئینات آجرکاری، در واقع از این زمان است که مشاهده می‌شود گروه‌های مختلف اروپایی به قصد بسیار پائین‌تر از تعداد واقعی کاروان‌سراهای ساخته شده در عصر صفوی است و نظر برخی‌ این کاروان‌سراها است که حدس وجود یک دفتر مرکزی هماهنگ‌کننده در تشکیلات حکومتی‌ استفاده قرار گیرد»(1371)که البته این نظر می‌تواند کاملا شخصی تلقی شود زیرا آثار و این بنای کاروانی با ابعاد تقریبی 108*109 متر به شکل تقریبا مربع احداث شده است. نقشهء این کاروان‌سرا هم‌چون بسیاری از بناهای مهم عصر صفوی به شکل 4 ایوانی است که‌ بلکه کاربرد این طرح که از طرح‌های نمادین در معماری ایران است به سبب‌ نمی‌شود و این قسمت از بنا همانند کل کاروان‌سرا بی‌پیرایه ولی استوار است. کاروان‌سراها یکی از پیروزی‌های بزرگ معماری ایران است و در هیچ کجا هم‌سویی ساخت و"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.