Skip to main content
فهرست مقالات

کاوشی درباره ویژگی های فرهنگی و اقتصادی کبوتر خانه های استوانه ای شکل (مطالعه موردی شهر اصفهان و حومه)

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 115 تا 140)

کلید واژه های ماشینی : کبوتر ، کبوترخانه‌ها ، اصفهان ، کبوتر خانه‌ها ، فرهنگی ، کشاورزی ، برج‌های ، فنون ، کود ، برج‌های کبوتر

این مقاله به معرفی کبوترخانه ها به عنوان سازه ای چند منظور در نظام کشاورزی سنتی ایرانی می پردازد. در این مقاله به برخی از فنون ساخت کبوترخانه ها اشاره می شود و کارکردهای کبوترخانه ها – به مثابه یک فناوری برآمده از فرهنگ ایرانی – در برآوردن نیازهای انسانی در محدودیت های محیطی و اقلیمی مورد تدقیق قرار می گیرد. هم چنین در این مقاله تلاش می شود با مرور ادبیات مربوط به کبوترخانه ها پاسخ های تقریبی برای برخی از پرسش ها ارائه گردد. یافتن پاسخی برای خاست گاه تمدنی کبوترخانه ها و قدمت تاریخی آنها نتایجی را در برداشته که گمانه زنی ما را قریب به یقین نموده است و توانسته ایم برای یکی از پرسش های اساسی پژوهش گران در این زمینه پاسخی هر چند موقت ارائه نمائیم. در این ارتباط پژوهش گر خود را بی نیاز از پژوهش های انجام شده در دیگر کشورها ندانسته و در حد توان اطلاعاتی در این زمینه گردآوری نموده است. نمونه کبوترخانه های مورد مطالعه نیز از شهر اصفهان و حومه آن انتخاب شده است.

خلاصه ماشینی:

"این مقاله به معرفی کبوتر خانه‌ها به عنوان سازه‌ای چند منظور در نظام کشاورزی سنتی ایران‌ در این مقاله به برخی از فنون ساخت کبوتر خانه‌ها اشاره می‌شود و کارکردهای‌ مطالعهء پیشینهء تکوین و استفاده از کبوتر خانه‌ها در ایران نشان می‌دهد که اغلب این آثار کشاورزی پرداخته شده و دربارهء دلایل از رونق افتادن و تخریب کبوتر خانه‌ها نیز به اجمال‌ گذرا به کبوتر خانه‌ها به عنوان یک چشم‌انداز شده است. حدود پنج تا شش هزار حجره در این برج‌ها وجود دارد که در هریک از آنها یک جفت کبوتر در واقع منظور این است که انسان‌ها با توجه به شرایط محیطی اطراف‌شان و برای کنترل‌ سایر ویژگی‌های پیش گفتهء ما نیز مکمل این روی‌کرد است. نکتهء حائز اهمیت دیگر این است که انسان‌ها در اقتباس‌های فرهنگی خود در قالب اشاعهء اما در خصوص عوامل درون‌زای فرهنگی باید عنوان کرد که،از این رهگذر جبرگرایان‌ وجه تمایز کبوتران سفید اهلی(خانگی)این است که آنها را به عنوان علامت‌ اما روند تخریب و رها نمودن این برج‌ها هم‌چنان ادامه داشته است. کبوترخانه‌ها در تمام مناطق استان اصفهان تقریبا مشابه بوده است. کبوتر به عنوان یکی از انواع پرندگان رام شده جهت تولید کود کشاورزی با بهره‌گیری از اجتماعی(کمپفر،1360،تأکید از ماست)-اگرچه از حوصلهء این مقاله خارج است-نیز اشاره‌ میلاد در بین النهرین،ساخت مجموعه لانه‌های کبوتر صخره‌ای به منظور تهیهء غذا توسط کشاورز نوسنگی نزدیک 4800 سال پیش از میلاد مسیح در عراق کهن،شرایط مناسب این‌ قلمرو امپراتوری ایران در طول سال‌های متمادی نیز در تأیید این امر است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.