Skip to main content
فهرست مقالات

جهانی شدن و فرهنگ: معضله ای حل ناشدنی؟

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 141 تا 164)

کلید واژه های ماشینی : فرهنگ ، جهانی شدن ، نظریه ، تجدد ، نظریهء جهانی شدن ، معنا ، نظری ، معضلهء فرهنگ ، نظریهء امپریالیزم فرهنگی ، وضع

جهانی شدن به عنوان مفهومی برای توضیح وضع کنونی عالم از مفاهیمی است که به رغم مباحث گسترده بر سر معنا و تعریف آن، هم چنان در ابهام و ناروشنی قرار دارد. اما با این که جهانی شدن به خودی خود مفهومی مشکل زا و مساله دار است، از این حیث وضعیت آن در همه زمینه ها به یک شکل یک سان نیست. بلکه برعکس معضلات این مفهوم در بعضی قلمروها صورت کاملا حاد و برجسته ای دارد. یکی از این زمینه ها آن جایی است که جهانی شدن با مسئله فرهنگ ارتباط می یابد. مسئله این نوشتار کنکاش در ابعاد معضلاتی است که جهانی شدن در حوزه فرهنگ با آن مواجه است. از این جهت یک مساله آن ایضاح معضله فرهنگ است. سوال اولی که از این جهت مطرح است این که، به چه معنا از معضله فرهنگ سخن می گوئیم. اما سوال یا مساله دوم این است که چرا جهانی شدن با چنین مشکلی در حوزه فرهنگ رویارو شده است. با این حال مساله اساسی این مقاله تدقیق نظری در راه حل هایی است که نظریه پردازان جهانی شدن برای حل معضله فرهنگ چاره جویی کرده اند. نتیجه این تدقیق این است که معضله فرهنگ مشکلی برای نظریه جهانی شدن به وجود آورده که هم چنان حل ناشده باقی مانده است.

خلاصه ماشینی:

"اما سؤال یا مسأله دوم این است که چرا جهانی شدن با چنین مشکلی در حوزهء تدقیق این است که معضلهء فرهنگ مشکلی برای نظریهء جهانی شدن به وجود آورده که هم‌چنان‌ مسألهء این نوشتار کنکاش در ابعاد معضلاتی است که نظریهء جهانی شدن در حوزهء صرفا از این جهت نیست که جهانی شدن بدون حل معضله خود در حوزه فرهنگ موقعیت‌ متفاوت حتی در حوزهء اقصتاد و نیز مورد انکار قرار گرفته است با این حال مسألهء ما در این‌جا جهانی شدن به معنای عام‌گرایی در تمامی روایت‌های آن از لحاظ فرهنگی در چارچوب نظریهء انتشار21به فرآیند یک‌سان‌سازی و تعمیم فرهنگ نگاه‌ علل و عواملی که منشأ پیدایی مشکل فرهنگ برای نظریه جهانی شدن شده است متعدد با این حال بنا به دلایل دیگری که بخشی از آنها سیاسی و اجتماعی و بخشی از آنها نظری است نظریهء جهانی شدن به حوزه فرهنگ نیز بسط داده شد،بدون این که به لحاظ پیش از بسط نظریهء جهانی شدن به حوزهء فرهنگ نظریه‌ای که برای توصیف این حوزه‌ جهان تقلی می‌شود که عکس تصویر ارائه شده از این حوزه در نظریهء جهانی شدن می‌باشد. نظریهء جهانی شدن در زمینهء فرهنگ در شکل پیش رفته آن حاصل ترکیبی است که از با این حال نظریهء جدید جهانی شدن در مورد فرهنگ هم‌چنان از این سخن می‌گوید که‌ این در حالی است که معضلهء فرهنگ برای جهانی شدن نه از (35)- Street این بعد از معضلهء فرهنگ همان بعدی است که حل و فصل آن نه تنها برای نظریهء جهانی شدن‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.