Skip to main content
فهرست مقالات

فرآیند و پیامدهای نوسازی و تغییر و تحولات اجتماعی: مطالعه موردی شهرستان سردشت

نویسنده:

ISC (31 صفحه - از 9 تا 39)

کلید واژه های ماشینی : سردشت، شهرستان سردشت، اجتماعی، نوسازی، شهر، تحولات اجتماعی در شهرستان سردشت، دامداری، پیامدهای نوسازی و تغییر، کشاورزی، روستایی

هدف این تحقیق بررسی فرآیند و پیامدهای نوسازی و تغییر و تحولات اجتماعی در شهرستان سردشت از سال 1300 تا سال 1379 هجری شمسی می باشد. روش این تحقیق کیفی و میدانی بوده است که در آن محقق با استفاده از روش های تحقیقی کیفی مبادرت به گردآوری و تحلیل یافته ها کرده است. این تحقیق میدانی حدود 5 ماه طول کشیده است. اکثر ساکنان شهرستان سردشت تا پیش از آغاز فرآیند نوسازی به کشاورزی –دامداری اشتغال داشتند و ده نشین بودند، و گروه های کوچ نشین هم در مناطق کوهستانی به سر می برند. نظام اجتماعی – سیاسی، مبتنی بر نظام قبیله ای و ارباب رعیتی بود و مالکیت زمین عامل اساسی در قشربندی اجتماعی به شمار می آمد. بنابراین، پایگاه اجتماعی افراد با توجه به مالکیت زمین و نسبت تعیین می شد. تا پیش از آغاز فرآیند نوسازی، تمام منطقه فاقد شهر بود. با این حال دهکده سردشت مرکز داد و ستد بود و فرآورده های کشاورزی – دامی و بعضی کالاها به طور محدود مبادله می شد. فرایند نوسازی به تدریج بسیاری از جنبه های فرهنگ و جامعه سنتی را دگرگون ساخته است. استقرار ادارات دولتی در منطقه، اجرای اصلاحات ارضی، ورود تکنولوژی نوین از جمله وسایل، ابزارها، تاسیس مدارس نوین، احداث جاده ها و بالاخره تبدیل دهکده سردشت به شهر سردشت باعث دگرگونی درنظام اجتماعی – سیاسی و فعالیت های اقتصادی گردیده است. الغای نظام ارباب – رعیتی و انتقال قدرت از ایل و قبیله به دولت، ساختار سیاسی منطقه را تغییر داده و در نتیجه سران ایلات قدرت سنتی را از دست داده اند، هر چه اعضای خانواده های آن ها اکنون در ادارات دولتی نفوذ کرده و از موقعیتی مناسب برخوردارند. فرصت های شغلی جدید و دستیابی به آن ها از طریق سوادآموزی نوین، باعث تحرک اجتماعی گردیده است، به طوری که پایگاه اجتماعی افراد اکنون به صورت اکتسابی است. فعالیت های اقتصادی متنوع گردیده است، هر چند بسیاری از اهالی هنوز به کشاورزی – دامداری اشتغال دارند. به طور کلی، تمام جنبه های زندگی مردم این سامان دچار دگرگونی شده است، به این حال بسیاری از جنبه های فرهنگ سنتی به ویژه در روستاها کمتر تغییر یافته اند.

خلاصه ماشینی:

"هدف این تحقیق بررسی فرآیند و پیامدهای نوسازی و تغییر و تحولات اجتماعی در فرایند نوسازی به تدریج بسیاری از جنبه‌های فرهنگ و جامعهء سنتی را دگرگون ساخته است. رفهنگ و زندگی سنتی مردم شهرستان سردشت در طول هشت دههءگذشته در نتیجهء فرآیند نوسازی و تغییرات اجتماعی تا حد زیادی دگرگون شده است. پیامدهای تغییر و تحولات اجتماعی و نوسازی استفاده شده و رویکرد نوسازی نیز جهت‌ استفاده شده است ضمن این که داده‌های کمی نیز مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته‌اند. با توجه به این که محقق خود کرد و ساکن شهرستان سردشت است). سردشت در دوره سنتی به قدری تحت تأثیر روابط اقتصادی-اجتماعی ناشی از نظام ارباب و رعیتی قرار داشت که قشربندی اجتماعی آن نیز آشکارا بیانگر همین روابط است. جامعهء سردشت نه‌تنها در ابعاد اقتصادی و روابط اجتماعی سنتی بوده است بلکه مردم این‌ ملی کردن مراتع برای جامعه دامدار سردشت(نواحی گورک نعلین و آلان)باعث نابودی تدریجی نظام دامداری سنتی و محدودیت در چرای دام‌ها و ذخیرهء علوفه برای ایام سرد سال‌ یکی از مهم‌ترین تغییرات در این دوره زمانی در سردشت در حوزه نظام آموزشی است. و گسترش این تغییر و تحولات در قالب برنامه‌های نوسازی دولت در هر سه دوره مورد نواحی روستایی بیانگر ناموزونی فرایند توسعه و نوسازی در این شهرستان است. این تغییر و تحولات در جامعهء سردشت به‌طور کامل منجر به فروپاشی نظام اجتماعی سنتی‌ نکتهء دیگری که در این‌جا ذکر آن خالی از اهمیت نیست،این است که هنوز بسیاری از ابعاد، ساختارها و عناصر اجتماعی جامعه و فرهنگ کردستان ایران ناشناخته و یا نسبتا ناشناخته باقی‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.