Skip to main content
فهرست مقالات

جایگاه رشته های مختلف علوم اجتماعی در مطالعات روستایی

نویسنده:

ISC (25 صفحه - از 40 تا 64)

کلید واژه های ماشینی : روستایی ، اجتماعی ، علوم اجتماعی ، جامعه ، کشاورزی ، مطالعات ، مطالعات روستایی ، جغرافیا ، اقتصادی ، رشته‌های علوم اجتماعی

در زمینه مطالعات مربوط به جامعه روستایی رشته ای مختلفی از علوم اجتماعی فعالیت می کنند. در سال های اخیر با توجه به گسترش رشته ها و گرایش های علوم اجتماعی و حتی علوم کشاورزی و محیط زیست مشاهده می شود که در این رشته ها هریک به مطالعات روستایی علاقه مند شده و پژوهش دراین قلمرو را اجتناب ناپذیر می دانند، مطالعات روستایی دیگر در حیطه و قلمرو هیچ یک از رشته های علمی قرار ندارد بلکه حالتی بین رشته ای و فرا رشته ای به خود گرفته است. واقعیات جامعه روستایی که هنوز در کشورهای در حال توسعه و از جمله ایران از نوعی در هم تنیدگی و یکپارچگی برخوردار است، قلمرو مطالعاتی هر رشته را در رابطه با رشته دیگر دچار مشکلاتی کرده است. مساله اصلی این مقاله سعی در یافتن راهکاری منطقی و عملی است که تعامل لازم را بین رشته های مختلف درگیر در مسایل روستایی همراه با کشورهای مبدع این مطالعات فراهم آورد. سعی شده است این مقاله که با بررسی پیشینه هر یک از رشته های وابسته به مطالعات روستایی و تحولاتی که در چند دهه اخیر از سر گذرانده اند، در جست و جوی وضعیت کنونی این رشته ها و تعاملات آن ها در اروپا، که خاستگاه اصلی آن ها بوده است، باشد و راه های همگرایی و هم آهنگی مربوط را با تفاوت هایی که در برخی از کشور ها وجود دارد تا حدودی به دست دهد. در این مقاله و ضعیت مطالعات روستایی در ایران و نقش و جایگاه هر یک از رشته ها علوم اجتماعی نیز مورد بررسی قرار گرفت است. این مطالعه می تواند پژوهشگران و متخصصان حوزه روستایی را در جهت هم آهنگی و تعامل اصولی بدون تعصب رشته ای یاری نماید و زمینه ای لازم را برای مطالعات جامع روستایی و یا «روستا شناسی» فراهم آورد. در این مقاله همچنین به بررسی اجمالی برخی از این رشته ها و مناسباتشان با مطالعات روستایی پرداخته شده است.

خلاصه ماشینی:

"جایگاه رشته‌های مختلف علوم اجتماعی در مطالعات روستایی در زمینهء مطالعات مربوط به جامعهء روستایی رشته‌های مختلفی از علوم اجتماعی فعالیت‌ رشته‌های مختلف درگیر در مسائل روستایی همراه با کشورهای مبدع این مطالعات فراهم‌ در این مقاله وضعیت مطالعات روستایی در ایران و نقش و جایگاه هریک از رشته‌های علوم‌ مطالعات روستایی پرداخته‌اند،تا جایی که معمولا به قلمرو رشته‌های دیگر نیز وارد شده و ولی نکته قابل توجه در این زمینه ویژگی‌های خاص جامعهء روستایی است که بعضا متخصصان‌ تأثیرگرفتن این رشته از مکتب فرانسوی جامعه‌شناسی روستایی می‌باشد که بیشتر به مسائل روستایی و خصوصا مقولات مربوط به روستاییان و فعالیت‌های آن‌ها پرداخته است. ژولیور معتقد است که مسائل جامعه‌شناسی روستایی از پنج موضوع اساسی تشکیل می‌شود جامعه‌شناسی روستایی بلکه سایر رشته‌های مرتبط با روستاها با این مسائل و مسائلی مشابه‌ قضیه این است که امروز بحث جامعه‌شناسی سیاسی در روستا بخش عمده‌ای از مسائل مورد جامعه‌شناسان روستایی تحت تأثیر فرهنگ جغرافیا به این میدان وارد شده و مطالعات فراوان و که این نگرش برای مطالعه توصیفی و تحلیل کلی روستا و جامعه روستایی واجد ابعاد فضایی و ولی در برخی از جنبه‌های مطالعات روستایی از جمله مسائل اجتماعی مانند زندگی‌ در مطالعات روستایی نقش این رشته اساسی است و شیوه‌های مطالعهء آن نیز در این‌گونه‌ مسائل شهری نیز وارد شده است و مدعی جانشینی جامعه‌شناسی و برخی دیگر از رشته‌های نزدیک به آن است. میدان شده و در زمینه مطالعات روستایی فعالیت‌های زیادی انجام داده است. علوم اجتماعی نیز هریک به نوعی در وادی مطالعات روستایی وارد شده‌اند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.