Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی فرآیند بلوغ دختران شهر اراک از دیدگاه انسان شناسی

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 99 تا 120)

کلید واژه های ماشینی : بلوغ، دختران، بلوغ دختران، فرآیند بلوغ دختران شهر اراک، بررسی فرآیند بلوغ دختران شهر، شهر اراک، سن بلوغ، فرایند بلوغ، اجتماعی، فرهنگی

این پژوهش با رویکرد انسان شناسی به بررسی فرایند بلوغ در میان دو اجتماع شهر اراک به منظور کشف تاثیر تفاوت های فرهنگی برفرایند پرداخته است. فرایند بلوغ توسط پژوهشگران رشته هایی چون روان شناسی، روان پزشکی، زیست شناسی و مردم شناسی مورد بررسی قرار گرفته است. البته رویکرد مردم شناسی بلوغ، بیشتر متاثر از مکتب اصالت فرهنگ است که در آن احساسات همراه مرحله بلوغ مانند اضطراب، ترس و ...، و شیوه برخورد فرهنگ فرد با مساله ارتباط پیدا می کند. اما، در مقابل این دیدگاه، نظریه «جبرگرایی زیستی» قرار دارد که منشا احساسات همراه بلوغ را ناشی از فعل و انفعالات شیمیایی خاص این مرحله می داند. تحقیق حاضر از تاثیر رویکرد جبرگرایی زیستی نیز غافل نبوده است. به طوری که، از یک سو، تاثیر جنبه های فرهنگی دو اجتماع در شهر اراک بر فرایند بلوغ سنجیده شده و، از سوی دیگر، تاثیر متغیرهای زیستی مانند گروه های خونی بر فرایند بلوغ آزموده شده اند. نتیجه این تحقیق نشان می دهد که فرایند بلوغ هم متاثر از پدیده های فرهنگی و هم متاثر از عوامل زیستی است، اما نقش عوامل فرهنگی چشمگیرتر می باشد.

خلاصه ماشینی:

"این پژوهش با رویکرد انسان‌شناسی به بررسی فرایند بلوغ در میان دو اجتماع شهر اراک به‌ نتیجهء این تحقیق نشان می‌دهد که فرایند بلوغ هم متأثر از پدیده‌های فرهنگی و هم متأثر از نکتهء قابل توجه دیگر این است که برخی از اجتماعات بلوغ را برای یک جنس‌ در این تحقیق سعی شده است تأثیر عوامل فرهنگی-اجتماعی و زیستی مؤثر بر بلوغ‌ پرداخت و نشان داد که رویکرد این دو فرهنگ نسبت به پدیده بلوغ کاملا متفاوت است. سنتی دربارهء دختران در شهر اراک را مورد بررسی قرار دهد،و در کنار این رویکرد به بررسی نگرش خانواده‌ها نسبت به فرایند بلوغ،حساسیت‌ها و ممنوعیت‌های ویژهء این دوران و همچنین‌ مورد مقایسه و بررسی قرار داده و درصدد است تا تأثیر عوامل فرهنگی و زیستی بر سن بلوغ را هدف این پژوهش بررسی تأثیر عوامل فرهنگی-اجتماعی،اقتصادی و زیستی بر سن بلوغ‌ افراد تحت بررسی این پژوهش از نظر آگاهی نسبت به پدیدهء بلوغ به 3 دسته تقسیم‌ نتیجهء تأثیر منبع آگاهی نوجوانان از پدیده بلوغ در دو منطقه مورد مطالعه در شهر اراک به‌ دو منطقه در دادن آگاهی نسبت به پدیدهء بلوغ در مقایسه با منابع دیگر مؤثرتر است. تأثیر میزان فعالیت جسمانی دختران بر سن بلوغ آن‌ها در دو منطقه مورد نتیجه این پژوهش نشان داد که حالات ناشی از فرایند بلوغ هم‌ریشه در عوامل فرهنگی و هم‌ دو منطقهء شهر اراک(فوتبال و عباس‌آباد)نشان می‌دهد که سن بلوغ دختران نسبت به سن بلوغ‌ نکته قابل توجه دریافته‌های این پژوهش وجود نگرش منفی نسبت به فرایند بلوغ دختران‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.