Skip to main content
فهرست مقالات

آنالیز عنصری رنگ ها و کاغذ نقشه قالی با روش میکروپیکسی و استفاده از آن در مرمت مقاله

نویسنده:

چکیده:

یکی از نیازهای ضروری در حفاظت و مرمت اسناد کاغذی قدیمی مانند قالی،داشتن اطلاعات کافی از ترکیب‌ عنصری کاغذ و رنگ‌های به‌کاررفته در این نقشه‌ها است.این مقاله به آنالیز عنصری رنگ‌های مختلف نقشه قالی کرمان مربوط به اوائل قرن حاضر،می‌پردازد.آنالیز عنصری با روش میکروپیکسی انجام شده است.هدف از آنالیز این رنگ‌ها مشخص کردن‌ عناصر کم‌مقدار به‌کاررفته در این نقشه قدیمی است،که در آن رنگ‌های مختلفی مانند رنگ قرمز،مشکی،زرد،آبی،خاکی و سبز به کار رفته است.با استفاده از نتایج این آنالیزها می‌توان نوع رنگ‌های به‌کاررفته در طراحی نقشه را مشخص و از این‌ اطلاعات برای مرمت قسمت‌هایی از نقشه که دچار آسیب شده‌اند،استفاده نمود.همچنین با استفاده از این آنالیزها نوع‌ پرکننده‌های بکاررفته در کاغذ این نقش مشخص شده است.

خلاصه ماشینی:

"در شکل(3)توزیع عنصری برخی از عناصر موجود در ناحیه‌ای از نمونه که در آن از رنگ قرمز برای طراحی نقشه استفاده گردیده،نشان‌ داده شده است که ابعاد ناحیه آنالیزشده mm 5/2*5/2 می‌باشد. طیف بدست‌آمده از آنالیز ناحیه دیگری از این نقشه که از رنگ‌ سبز برای طراحی استفاده شده است،در شکل(4)نشان داده شده‌ است. همچنین در شکل(5)توزیع عنصری برخی از عناصر موجود در ناحیه‌ای از نمونه که در آن از رنگ سبز برای طراحی نقشه استفاده‌ شده،نشان داده شده است که ابعاد ناحیه آنالیزشده‌ mm 5/2*5/2 می‌باشد. اما عناصری دیگری مانند سیلیسیم (Si) ،کلسیم (Ca) و آلومینیوم (Al) که در طیف نشان داده شده در شکل(4)مشاهده‌ می‌شود مربوط به پرکننده‌های کاغذ می‌باشد،زیرا همان‌طورکه‌ توزیع عنصری این عناصر در شکل نشان می‌دهد،در ناحیه دارای‌ رنگ و بدون رنگ مقادیر این عناصر تقریبا یکسان است. توزیع عنصری برخی از عناصر موجود در ناحیه دارای رنگ سبز و همچنین تصویر ایجادشده توسط ذرات برگشتی از ناحیه آنالیزشده که توسط عنصر کروم و سرب ایجاد شده است در این شکل نشان داده شده است. (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل(6):طیف‌های به‌دست‌آمده از کاغذ(بدون رنگ)و ناحیه دارای رنگ‌ سبز برای مقایسه در این شکل نشان داده شده است. (به تصویر صفحه مراجعه شود) نتیجه‌گیری باتوجه‌به‌اینکه هدف از آنالیز این نمونه‌ها تشخیص عناصر تشکیل‌دهنده رنگ و کاغذ و همچنین بررسی تفاوت بین انواع‌ رنگ‌های بکاررفته در این نقشه است،به‌وضوح دیده می‌شود که با استفاده از آنالیز میکروپیکسی و بدست آوردن توزیع عنصری‌ عناصر موجود در نمونه به طور کاملا واضح اختلاف عنصری‌ موجود بین رنگ و کاغذ مشخص می‌شود."

کلیدواژه ها:

رنگ ، میکروپیکسی ، نقشه قالی ، توزیع عنصری ، سلولز ، میکرو RBS

کلید واژه های ماشینی:

رنگ ، نقشه قالی با روش میکروپیکسی ، نقشه ، کاغذ ، کاغذ نقشه قالی با روش ، نقشه قالی ، اطلاعات ، مرمت ، آنالیز عنصری رنگ ها ، آنالیز عنصری با روش میکروپیکسی


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

تحتاج دخول لعرض محتوى المقالة. إذا لم تكن عضوًا ، فتابع من الجزء الاشتراک.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You need Sign in to view the content of the article. If you are not a member, proceed from part Membership.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.