Skip to main content
فهرست مقالات

خاورشناسان و دیدگاه شیعه درباره جانشینی حضرت علی علیه السلام

نویسنده:

ISC (44 صفحه - از 26 تا 69)

کلیدواژه ها :

خلافت ،خاورشناسان ،علی علیه السلام ،پیامبر اعظم صلی الله علیه و اله و سلم

کلید واژه های ماشینی : علی علیه‌السلام ، رسول خدا ، اسلام ، پیامبر ، خلافت ، حضرت علی علیه‌السلام ، جانشینی حضرت علی علیه‌السلام ، شیعه ، دین ، امام علی علیه‌السلام

از آن‌جا که دین مقدس اسلام آخرین و فراگیرترین دین الهی و پیامبر اسلام نیز آخرین سفیر و خاتم انبیاست،چگونه امکان دارد رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم‌ برای استمرار و گسترش فرهنگ دینی و دست‌آوردهای رسالتش کسی را پس از خود برنگزیند؟از طرفی هم دشمنان داخلی اسلام(منافقان)و دشمنان خارجی آن(روم و ایران)در پی فرصت بودند تا به وجود آوردن‌ روی‌کرد جدید در حوزه رهبری اسلام،به اهداف خود جامعه عمل بپوشانند. بنابراین از شخصیت همانند پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم که در پی ایجاد جامعه ایده‌آل‌ مبتنی بر ارزش‌های انسانی الهی و تداوم آن بود،بعید است که برای خود جانشین و خلیفه تعیین نکند و امت اسلام را به حال خود رها سازد. از این‌روی،تاریخ‌نگاران شیعه معتقدند که پیامبر اسلام صلی الله علیه و اله و سلم مثل پیامبران‌ گذشته برای خود جانشین تعیین کرد.ایشان در جاهای مختلف به ویژه در غدیر خم،امیر مؤمنان علی علیه السلام را به جهت لیاقت و شایستگی و از همه‌ مهم‌تر به جهت تعیین خداوند برگزید،اما پس از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم علی‌ رغم نص قرآن و تأکید پیامبر اکرم،برخی از نویسندگان این جانشینی را نادیده گرفتند که در جای خود باید بررسی و نقد شود.بنابراین،شیعیان‌ عقیده دارند که رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم علی علیه السلام را جانشین خود معرفی فرموده است.

خلاصه ماشینی:

"عقیده دارند که رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم علی علیه السلام را جانشین خود معرفی فرموده است. 1. شیعه فرقه‌ای است که حضرت علی علیه السلام را در مقام جانشینی رسول خدا صلی الله علیه و اله‌ 9. شیعه فرقه‌ای است که حضرت علی علیه السلام را در مقام جانشین رسول خدا صلی الله علیه و اله پذیرفتند از حرف‌های رسول خدا صلی الله علیه و اله همه حاضران با علی علیه السلام بیعت کردند و این منصب را به‌ هاشم پیامبر اسلام صلی الله علیه و اله و حضرت علی علیه السلام را پرورش دادند،چنین فردی را نیز در خود 6. شیعیان عقیده دارند که رسول خدا صلی الله علیه و اله می‌خواست حضرت علی علیه السلام را جانشین‌ حضرت علی علیه السلام تنها جانشین قانونی پیامبر اعظم صلی الله علیه و اله است که توسط ایشان به عنوان امام‌ رهبری امت مسلمان پس از رسول خدا صلی الله علیه و اله بدوش علی علیه السلام بود که شایستگی خلافت را 4. حضرت علی علیه السلام نخستین مردی بود که به رسول خدا صلی الله علیه و اله ایمان آورد و با وی نماز 1. امام علی علیه السلام از همان ایام کودکی همواره در کنار رسول خدا صلی الله علیه و اله بود و روزبه‌روز حضرت علی علیه السلام این بود که قبل از این‌که رسول خدا صلی الله علیه و اله به پیامبری مبعوث شود و دین‌ 1. پیامبر اسلام صلی الله علیه و اله به علی علیه السلام دستور داد که سوره برائت را از ابو بکر بگیرد و به دستور"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.