Skip to main content
فهرست مقالات

ویگوتسکی و داستان "نفس آرام" بانین

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 143 تا 164)

کلید واژه های ماشینی : ویگوتسکی، داستان، حیات اندیشه‌های علمی ویگوتسکی، هنری، زن، اولیا، زبان، ویگوتسکی و داستان، روسیه، داستان " نفس

آنچه در این گفتار آمده شامل بیان نکاتی چند از حیات اندیشه‌های‌ علمی ویگوتسکی و نیز نقل کامل داستان‌"نفس آرام‌"است که به باور ویگوتسکی نمونه اصیل ترکیب هنری می‌باشد.ویگوتسکی برای اثبات نظریهء خود مبنی بر این که روان پالائی یا کاتارسیس حاصل تعامل صورت و مادهء هنری می‌باشد و نیز این که بیرنگ داستان،یعتی ترکیب هنرمندانه مواد داستانی‌ (composition)،مقوله‌ای جدای از رخداد طبیعی حوادث در درازنای زمان‌ (disposition)می‌باشد این داستان را بعنوان شاهد می‌آورد.بخش نخست مقاله‌ فرصتی بهنگارنده می‌دهد تا به برخی از عقاید علمی میگوتسکی که در نیمهء دوم قرن بیستم موجب اعتلاء نام او شده است،اشاراتی کوتاه داشته باشد و در بخش دوم،صورت کامل داستان نفس آرام آمده است.

خلاصه ماشینی:

"علمی ویگوتسکی و نیز نقل کامل داستان‌"نفس آرام‌"است که به باور مهارت وی عمدتا در این بود که پاسخهای داده شده را به‌ روان‌شناسی هنر(1925)3درجهء دکترا به وی اهدا گردید و این زمانی بود که در منابع فکری جهان غرب بودن و این در حالی بود که معاصران ویگوتسکی در شور برای تفکر زبانی تلقی می‌کردند ویگوتسکی روی تأثیر زبان‌شناسی هامبولتی در تجدد خواهی بود و این بینش فرهنگی عجیب ویگوتسکی بود که تشخیص داد چه چیزی در متن اصلی و چه چیزی در حاشیه قرار خواهد داشت. نابالغ نیست بلکه یک صورت زبانی مهمتری است که از برای رشد شناخت لازم‌ ویگوتسکی زبان خود محور کوششی است برای ایجاد ارتباط ابتدایی با دیگران‌ شامل ازدواج و مرگ کسی باشد که این خود از ترتیب طبیعی برخوردار است اما می‌تواند با صحنه مرگ آغاز شده و سپس به موضوع زناشوئی به پردازد. آنگاه اولیا با افسر قزاق که وی را شیفته خود ساخته و قول داده است به عقدش‌ برای به دست آوردن آنها تلاش کرده باشد،ناخواسته ارزانی او شده بود. همه این شده بود که به دنبال خوشی و لذت باشد. اولیا این اطاق را که بسیار تمیز و بزرگ بود و بویژه در روزهای سرد اولا،این چه نوع آرایش مو است!این آرایش مو مال دختر مدرسه نیست. او پنجاه و شش سال دارد اما هنوز خوش قیافه است و همیشه لباس شیک به تن می‌کند-من‌ معلمهء اولیا بر این اعتقاد بود که شهیدی است در جهان اندیشه‌ها. و همه‌اش درست است و مهمتر از همه میدانی چی،نفس آرام!من این نفس آرام‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.