Skip to main content
فهرست مقالات

برآورد رابطه تقاضای برق خانگی در استان اصفهان

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 115 تا 136)

کلیدواژه ها :

بعد متوسط خانوار ،تشخیص رابطه تقاضا ،آزمون چاو ،مصرف متوسط برق ،بودجه خانوار

کلید واژه های ماشینی : برآورد رابطه تقاضای برق خانگی، استان اصفهان، تقاضای برق خانگی در استان، استان اصفهان واکنش تقاضا نسبت، برق خانگی در استان اصفهان، اطلاعات، خانوار، برآورد، تشخیص رابطه تقاضای برق خانگی، تقاضای برق خانی

در این مقاله پس از تشخیص رابطه تقاضای برق خانگی با پاره‌ای از عوامل، این رابطه جهت استان اصفهان با کمک اطلاعات تلفیقی برای دوره زمانی 1362-1369 مورد برآورد قرار می‌گیرید.نتایج حاصل از مطالعه نشان می‌دهند که در مناطق مورد بررسی در استان اصفهان، تقاضا نسبت به متوسط قیمت برق و سطح زیربنای مسکونی واکنش کمی داشته در حالیکه نسبت به درآمد و متوسط بعد خانوار واکنش بیشتری دارد.نتایج مطالعه با مطالعات منطقه‌ای سایر محققان دیگر کشورها سازگار بوده است با این تفاوت که در استان اصفهان واکنش تقاضا نسبت به متوسط افراد خانوار قابل توجه می‌باشد.

خلاصه ماشینی:

"2-تشخیص رابطه تقاضای برق با عوامل مشخص اقتصادیرابطه تقاضای برق را می‌توان بشکل کلی زیر مورد بررسی قرار داد: (1)q f(p,i,h,s) در این رابططه متغیرها عبارتند از: q مقدار تقاضای برق خانگی(کیلو وات مصرفی) p قیمت متوسط هر کیلو وات برق i درآمد خانوار h تعداد افراد یک خانوار s مساحت واحد مسکونی طبق نتایج تجربی، در بعضی از کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه، ارتباط بین q و متغیرهای مستقل s,h,i,p به صورت زیر پیش‌بینی می‌شوند:1-مقدار تقاضای برق با قیمت آن رابطه معکوس دارد. 1هدف از برآورد رابطه تقاضای برق خانگی استان اصفهان، پاسخ به مقوله‌های زیر است: 1-آیا رابطه تقاضای برق با متغیرهایی نظیر قیمت(p)، بودجه خانوار(b)، تعداد اعضاء خانوار(h)و مساحت واحد مسکونی(s)ارتباط قابل پیش‌بینی دارد؟ 2-در استان اصفهان تقاضای برق خانگی از یک دوره زمانی به دوره زمانی دیگر نسبت به (1)-جهت آشنایی با روشهای مختلف به کتاب"اقتصادسنجی"دو جلد 1 و 2(اکبر توکلی)، مراجعه شود. تغییرات قیمت، بودجه، تغییر خانوار و مساحت واحد مسکونی واکنش متفاوتی را از خود بروز داده‌اند؟ 4-آیا گذشت زمان در سطوح تقاضای برق مناطق مختلف استان اثر گذاشته است؟نتایج برآورد رابطه تقاضای برق که از طریق روش حداقل مربعات عمومی(gls)و نرم افزار tsp بدست آمده، در جدول شماره(1)گردآوری شده است. طبق جدول شماره(2)از مقایسه نتایج حاصل از این تحقیق با سایر تحقیقات در مورد کشورهای آمریکا، انگلستان، یونان و اتیوپی مشاهده می‌گردد که همچنان که بطور متوسط تقاضای برق خانگی در مطالعات منطقه‌ای در اکثر موارد نسبت به تغییرات قیمت و درآمد از حساسیت کمی برخوردار است، در استان اصفهان نیز وضعیت مشابهی وجود دارد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.