Skip to main content
فهرست مقالات

سه فرمول برای تشخیص سطح خوانائی نوشته های ویژه نوسوادان

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 59 تا 80)

کلید واژه های ماشینی : سطح خوانائی نوشته‌های فارسی ، سطح خوانائی نوشته‌های ویژه نوسوادان ، سواد ، سطح خوانائی ، نوسوادان ، فرمول ، سطح خوانایی نوشته‌های کتابهای انگلیسی‌زبان ، تعیین سطح خوانائی نوشته‌های فارسی ، تشخیص سطح خوانائی نوشته‌های فارسی ، سطح خوانائی نوشته‌های فارسی بهره

طی سالهای گذشته چند عنوان کتاب به زبان فارسی برای نوسوادان نوشته و پخش شده است ‘اما معیارهایی که این کتابها براساس آنها نوشته شده مشخص نیست. در نوشته های فارسی به گونه کیفی به اهمیت نقش طول کلمه‘طول جمله و تعداد پیامهای موجود در هر جمله در خواناتر کردن نوشته ها اشاره شده است ولی معیار کمی برای تشخیص سطح خوانایی نوشته ها ارائه نشده است. این بررسی در پی آن بوده است که دریابد آیا میتوان از سه فرمول موجود برای تشخیص سطح خوانایی نوشته های کتابهای انگلیسی زبان در مورد تشخیص سطح خوانایی نوشته های فارسی بهره برد. بررسی نشان داد که چنانچه در هر یک از فرمولها تغییراتی داده شود هر سه فرمول قادرند به گونه ای ساده و سریع سطح سادگی یا سطح خوانایی نوشته های فارسی را مشخص سازند.

خلاصه ماشینی:

"5از اینکه کتابهای ویژه نوسوادان منتشر شده در قبل و بعد از انقلاب براساس چه معیارهائی نگارش یافته‌اند اطلاعی در دست نیست، اما از بررسی نوشته‌های فارسی درباره مشخصات نوشته‌های آسان و نیز از توجه به نوشته‌های مربوط به معیارهای ارزیابی سطح خوانائی کتابهای ویژه نوسوادان به زبان انگلیسی معیارهائی مشخص می‌شود که دو مورد برجسته آن عبارت است از:1. برای بررسی ضرورت داشت که سه نکته مورد توجه قرار گیرد:تعیین نوشته‌هائی که‌ لااقل از جهت نظری دارای سطح خوانائی متفاوت باشند تا از این طریق بتوان نتایج حاصله از کاربرد فرمولها را در مورد نوشته‌های فارسی مورد ارزیابی قرار داد؛برای هجاها کلمات، جملات و پیامها تعریف علمی ارائه داده می‌شود؛اطلاعات لازم براساس سه فرمول مورد نظر گردآوری و پس از قرار دادن آنها در فرمولها به نتیجه‌گیری پرداخته شود. سطح خوانائی نوشته‌های مورد بررسی براساس فرمول پیشنهادی و فرمول فلش(به تصویر صفحه مراجعه شود) بدین ترتیب فرمول دیگری که برای تعیین سطح خوانائی نوشته‌های فارسی تا انجام مطالعات بعدی پیشنهاد می‌شود عبارت است از:[ LS 015/1-( LW 846/0-835/262)]سطح خوانائیمتوسط تعداد هجاها در نمونه‌های یکصد کلمه‌ای LW متوسط تعداد کلمات تقسیم بر متوسط تعداد جملات در LS نمونه‌های یکصد کلمه‌ای4. جدول 4 تعداد پیامها در هر یک از نوشته‌های مورد بررسی(به تصویر صفحه مراجعه شود) از آنجا که کتابداران احتمالا از کلیه معیارهای کیفی تعیین سطح خوانائی متن با خبر نیستند-و اگر با خبر باشند نمی‌توانند آنها را در مورد تک تک کتابها در نظر داشته باشند-تا انتشار گزارش تحقیقات وسیعتر و جامعتر، استفاده از فرمولهای عرضه شده در این متن برای تعیین سطح خوانائی نوشته‌های فارسی می‌تواند مفید باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.