Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی گردشگری خارجی در شهرستان یزد

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (12 صفحه - از 195 تا 206)

کلیدواژه ها :

اشتغال ،گردشگری خارجی ،جاذبه‌ها ،معماری سنتی ،شناخت مقابل

کلید واژه های ماشینی : گردشگران، یزد، گردشگری خارجی در شهرستان یزد، گردشگران خارجی، صنعت، صنعت توریسم، جهانگردی، شهر، تحقیق جاذبه‌ها و مشکلات گردشگری، توریستها

صنعت توریسم دارای آثار اقتصادی و اجتماعی قابل ملاحظه‌ای می‌باشد.ایجاد اشتغال و دستیابی به درآمد ارزی پایدار و مناسب و همچنین شناخت متقابل فرهنگی در راستای صلح و وفاق بین‌المللی از آثار اقتصادی و اجتماعی این صنعت است.شهرستان یزد به دلیل برخورداری از معماری خشت و گل، طاقهای ضربی، بادگیرها، سراچه‌ها، مساجد و صدها آثار تاریخی دیگر مورد توجه گردشگران خارجی است.این تحقیق جاذبه‌ها و مشکلات گردشگری در این شهر را از دیدگاه گردشگران خارجی بررسی می‌نماید.نتایج تحقیق نشان می‌دهد که گردشگران خارجی به جنبه‌های فرهنگی گردشگری تأکید دارند.این پژوهش در پایان به ارائه راهکارهایی جهت تقویت گردشگری در یزد می‌پردازد.

خلاصه ماشینی:

"ایجاد اشتغال و دستیابی به درآمد ارزی پایدار و مناسب و همچنین شناخت متقابل فرهنگی در راستای صلح و وفاق بین‌المللی از آثار اقتصادی و اجتماعی این صنعت است. 1-مقدمه‌ کشور ایران از نظر جاذبه‌های جهانگردی در ردیف دهم و از نظر برخورداری از بیشترین تنوع زیستی کره زمین، در ردیف پنجم جهان قرار دارد؛اما از لحاظ جذب توریسم جایگاه بسیار مناسبی به خود اختصاص نداده است، 1تا آنجا که سهم درآمد توریستی کشور حدود یک هزارم درآمد جهانی از این صنعت است. در این رابطه شهر یزد به دلائل زیر می‌تواند مورد توجه گردشگران خارجی قرار گیرد: الف)معماری سنتی:یزد، به دلیل برخورداری از معماری خشت خام و گل، از طرف یونسکو به عنوان دومین شهر تاریخی جهان پس از ونیز ایتالیا معرفی شده است. (به تصویر صفحه مراجعه شود) 6-سایر یافته‌های تحقیق‌ براساس اطلاعات جدول شماره(2)، امکانات اقامت و پذیرائی از توریستها به شرح زیر است: 1)میزان تسهیلات در مکانهای تاریخی از دیدگاه 73 درصد از پاسخگویان مطلوب شامل:عالی خوب)و از دیدگاه 5/19 درصد از آنان نامطلوب(شامل:متوسط و بد)می‌باشد. (به تصویر صفحه مراجعه شود) 7-پیشنهادات 1-همان طور که از تحقیق استنباط می‌شود، ایجاد تسهیلات در جهت رضایت مسافرین خارجی در زمینه احداث هتلهای مناسب اجتناب‌ناپذیر می‌باشد؛لذا لازم است از طرف مسئولین استان اقدامات مناسب در این زمینه صورت پذیرد. 5-با توجه به نظرات ارائه شده به وسیله گردشگران خارجی و همچنین رقابتی که در سطح بین‌المللی برای جذب گردشگر صورت می‌گیرد، مناسب است ترتیبی اتخاذ شود تا تهیه ویزا برای گردشگران حذف و با سهل‌ترین شرایط ممکن انجام گیرد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.