Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی کشش قیمتی و وقفه جمع آوری درآمدهای مالیاتی در ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (30 صفحه - از 109 تا 138)

کلیدواژه ها :

کشش قیمتی ،تورم ،اقتصاد ایران ،اثر تانزی ،درآمدی حقیقی مالیاتی ،وقفه مالیاتی ،درآمد حقیقی مالیاتی ،اثرتانزی

کلید واژه های ماشینی : مالیاتی، وقفه جمع‌آوری درآمدهای مالیاتی، کشش قیمتی و وقفه جمع‌آوری، تورم، جمع‌آوری درآمدهای مالیاتی در ایران، کشش، وقفه‌های جمع‌آوری مالیات، وقفه‌های جمع‌آوری، کاهش درآمدهای حقیقی مالیاتی، درآمدهای حقیقی مالیاتی

یکی از مباحث مهم و کاربردی در اقتصاد کلان، بحث تأثیر تورم بر درآمدهای حقیقی مالیاتی است. مطابق ادبیات اقتصادی موجود، چنانچه وقفه‌های جمع‌آوری مالیاتها طولانی و سیستم مالیاتی انعطاف‌ناپذیر باشد، تورم، موجب کاهش درآمدهای حقیقی مالیاتی خواهد شد که به اثر تانزی، معروف است. مقاله حاضر دیدگاه فوق را با استفاده از دادهای فصلی دوره چهارم سال 1379 و دوره سوم سال 1360 و با بهره‌گیری از روشهای جدید اقتصادسنجی برای اقتصاد ایران به بوته آزمون گذارده است. نتایج تخمین به روش OLS نشان می‌دهد که طول وقفه مالیاتی بلندمدت ،23 ماه و کشش درآمدهای مالیاتی نسبت به سطح عمومی قیمتها، بیش از واحد بوده است. لیکن، بر اساس روش MLE، طول وقفه مالیاتی برای دوره جنگ،10 ماه و در حالت عادی، 16 ماه بوده و کشش قیمتی درآمدهای مالیاتی، کمتر از واحد برآورد شده است. در کوتاه مدت ، طول وقفه مالیاتی، 18 ماه برآورد شده و ازطرف دیگر، تورم، موجب کاهش درآمدهای اسمی مالیاتی شده است. از این رو استدلال می‌شود که در اقتصاد ایران، اثر تانزی در کوتاه مدت قوی‌تر از بلند مدت عمل کرده و موجب کاهش درآمدهای حقیقی مالیاتی شده است.

خلاصه ماشینی:

"به‌طور خلاصه نتایج اساسی این بحث به شرح زیر است: الف ـ چنانچه کشش سیستم مالیاتی نسبت به قیمتها مساوی یک باشد، با هر نرخ تورم معین، هرچه زمان تأخیر در جمع‌آوری مالیاتها بیشتر باشد، خالص کاهش درآمدهای حقیقی مالیاتی دراثر تورم بیشتر خواهد بود. اگر معادله (1ـ4) به صورت فصلی در نظر گرفته شود، به صورت زیر خواهد بود: (2ـ4) = نرخ تورم فصلی حالت پیوسته رابطه (2ـ4) به صورت زیر می‌باشد: (3ـ4) اگر از طرفین معادله(3ـ4 ) لگاریتم گرفته شود، خواهیم داشت: (4ـ4) چون درآمدهای مالیاتی، تابعی از GDP نیز می‌باشد، بنابراین برای تصریح مدل باید وارد معادله (5 ـ4) شد و در نهایت معادله مورد نظر برای تخمین وقفه مالیاتی به صورت زیر می‌باشد: (5ـ4) = درصد تغییرات فصلی شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی FGDP = تولید ناخالص ثابت داخلی به قیمت عوامل و جزء اخلال است. با توجه به اینکه سیستم مالیاتی ایران کم کشش بوده و با وقفه‌های طولانی جمع‌آوری مالیات مواجه است و در ضمن، نرخ تورم نیز بالا می‌باشد، بنابراین شرایط برای کاهش درآمدهای حقیقی مالیاتی کاملا مهیا بوده و فرضیه تانزی مبنی بر اینکه افزایش تورم، درآمدهای حقیقی مالیاتی را کاهش می‌دهد و در نهایت موجب تشدید کسری بودجه می‌گردد، در اقتصاد ایران کاملا صادق می‌باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.