Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نقش سیاست های دولت در همگرایی منطقه ای در استان های ایران با به کارگیری روند سپرده های دیداری

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (26 صفحه - از 129 تا 154)

کلیدواژه ها :

رشد اقتصادی ،همگرایی منطقه ای ،سیاست های دولت ،سپرده های بانکی ،سرعت همگرایی ،همکرایی

کلید واژه های ماشینی : همگرایی ، منطقه‌ای ، دولت ، رشد ، سپرده دیداری ، مدل ، سپرده دیداری واقعی سرانه ، نرخ رشد ، اقتصادی ، نقش سیاست‌های دولت در همگرایی

فرایند همگرایی به عنوان یکی از نتایج مدل های رشد اقتصادی در سال های اخیر بررسی شده است. منظوراز همگرایی این است که مناطق فقیر دارای نرخ رشد بالاتری نسبت به مناطق ثروتمند بوده، بنابراین مناطق فقیرتر از حیث وضعیت اقتصادی به مناطق ثروتمندتر نزدیک می شوند. در این تحقیق سعی شده است به دو سوال اساسی زیر جواب داده شود. نخست این که آیا در بین استان های ایران روند همگرایی مشاهده می شود و سوال بعد، آیا سیاست های دولت در تسریع همگرایی موفق بوده اند یا خیر. با استفاده از روش ها و الگوهای متعارف اقتصاد سنجی و با به کارگیری مدل های همگرایی بارو و سالا- آی- مارتین(1991و1992) به سوال های مذکور پاسخ داده شده است.

خلاصه ماشینی:

"از آنجا که تقریبا هیچ سیاست منطقه‌ای تا این زمان صورت نگرفته بود و بعد از سال 1970 سیاست‌های منطقه‌ای اعمال شدند که بعضی مناطق هدف را متاثر ساختند، در نتیجه برای بررسی نقش سیاست‌های دولت معادله دوم با لحاظ دو متغیر سیاستی و براورد شد، که شامل سوبسیدها و وام‌های اعطایی به مناطق طی دوره 1970تا1990 است که براساس قیمت‌های 1994 تبدیل شده‌اند. این‌که آیا واقعا در کل طی دوره واگرایی داشتیم و یا همگرایی معادله شماره (15) را رگرس کرده‌ایم که نتیجه آن به صورت زیر است: (16) و همان‌گونه که معادله نشان می‌دهد با توجه به معنی‌داری ضرایب، واریانس با نرخی تصاعدی در حال افزایش است بنابراین شاهد نوعی واگرایی در سرانه سپرده دیداری واقعی در استان‌های ایران هستیم. بنابراین اولا، رابطه بین وضعیت آغازین استان‌ها (به لحاظ سپرده دیداری واقعی سرانه) و رشد استان‌ها منفی بوده و استان‌های فقیرتر دارای رشد بزرگتری نسبت به استان‌های ثروتمندتر هستند در نتیجه همه استان‌ها بر طبق تعریف همگرایی مطلق به یک سطح از تعادل باثبات همگرا می‌شوند. همین طور چون با لحاظ سیاست‌های منطقه‌ای دولت در مدل همگرایی شرطی سرعت همگرایی از 0609/0 به 0602/0 کاهش پیدا کرده و سال‌های لازم برای از بین رفتن نیمی از شکاف سپرده دیداری واقعی سرانه تمام استان‌ها با وضعیت تعادلی باثبات از 10 به 12 سال افزایش یافت، پس فرضیه دوم مبنی نقش مثبت سیاست‌های منطقه‌ای دولت در تسریع همگرایی رد می‌شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.