Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی و تحلیل مثنوی طاقدیس و میزان تأثر آن از مثنوی معنوی

نویسنده:

(10 صفحه - از 12 تا 21)

کلیدواژه ها :

مثنوی معنوی ،ملا احمد نراقی ،مثنوی طاقدیس ،ادبیات مقایسه‌ای

کلید واژه های ماشینی : طاقدیس ، مثنوی ، مثنوی معنوی ، ملا احمد نراقی ، داستان ، اثر ملا احمد نراقی ، رمز ، بررسی و تحلیل مثنوی ، مثنوی طاقدیس و میزان تأثر ، شیوهء مثنوی معنوی سروده‌شده

یکی از نظیره‌گویی‌های مثنوی معنوی،مثنوی طاقدیس،اثر ملا احمد نراقی و از آثار مربوط به دورهء بازگشت ادبی است. این اثر به وزن و شیوهء مثنوی معنوی سروده شده و دارای 56 داستان و 65101 بیت است.در این مقاله،نویسندگان ضمن‌ بررسی مجموعهء داستان‌های شصت و پنج گانهء این مثنوی،سعی‌ می‌کنند ارزش و اهمیت آن را نشان دهند و در ادامه،با توجه به‌ شگردهای داستان سرایی مولوی،میزان تأثر آن را از اندیشه و جهان‌بینی مولوی بررسی و تحلیل کنند.

خلاصه ماشینی:

"ملا احمد نراقی و از آثار مربوط به دورهء بازگشت ادبی است. این اثر به وزن و شیوهء مثنوی معنوی سروده شده و دارای 56 طاقدیس به تقلید از مثنوی مولانا سروده شده است و با آنکه برخی‌ طاقدیس،سعی شده است تا موقعیت این اثر در بین نظیره‌گویی‌های‌ شیوه‌ای است که در مثنوی معنوی وجود دارد. مثنوی معنوی اقتباس شده است:ناریان مر ناریان را جاذبند یادآور بیت نخستین داستان(پادشاه و کنیزک)در مثنوی معنوی است: از دیگر ویژگی‌های مثنوی طاقدیس می‌توان ه این موارد اشاره‌ ملا احمد در طاقدیس در پاره‌ای از موارد،چندان به مراعات‌ همچنین بسیاری از ابیات در طاقدیس متأثر از آیات(همان:45) ابیات طاقدیس مستقیما اشاره گردیده است. قرار داده است که می‌توان به انتقاد از ریاکاران و مزوران(همان:293 در جای‌جای طاقدیس تقلید از مثنوی مولانا دیده می‌شود و ملا احمد در آثار دیگر خود نیز از این کتاب بهره گرفته است،در یک مورد، او از صوفی‌گری باشد:عقل این است ای رفیق معنوی‌ در این مقاله،نویسنده سعی دارد تا با معرفی مثنوی طاقدیس و این اثر را-که به دلایلی تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است- گاهی معشوق خداوند است و این عشق‌ مواردی نیز شخصیت قهرمان در طی داستان تغییر می‌نماید و دچار جدول شمارهء 3 تحلیل قصه‌های طاقدیس براساس موارد مشابه با منابع دیگر مثنوی طاقدیس 6501 بیت دارد و در دو صفه(بخش)سروده‌ تقلید از وزن مثنوی مولانا و شیوهء آوردن داستان‌ها،مؤید این نکته‌ مشابه در مثنوی معنوی آمده است. هیچ تغییری و تعدادی از ابیات مثنوی معنوی نیز با اندک تغییری‌ -بابایی،رضا،«نگاهی به جایگاه مثنوی ملا احمد نراقی در ادب‌"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت)