Skip to main content
فهرست مقالات

نامه سعدالدین حمویه به عزالدین مروزی

نویسنده:

ISC (4 صفحه - از 37 تا 40)

کلیدواژه ها :

سعد الدین حمویه ،عز الدین مروزی ،نامه‌های عرفانی

کلید واژه های ماشینی : سعد الدین حمویه، سعد الدین، عز الدین مروزی، حموی، نامه سعدالدین حمویه، سعدالدین حمویه به عزالدین مروزی، حمویه به عز، نامه سعد، عز الدین، نامه عز الدین

سعد الدین حمویه یا حموی(056-685)از صوفیان بزرگ قرن هفتم است،از جمله آثار بازمانده از او،نامه‌هایی است که او به مریدان خویش می‌نوشته است.یکی‌ از این نامه‌ها،نامهء کوتاهی است به عز الدین مروزی که هویت او برای ما شناخته‌ نیست.اما چون از سوی سعد الدین«امام و فرزندخوانده شده،معلوم می‌گردد شخصیتی برجسته و از نزدیکان سعد الدین بوده است.این نامه که گویا پاسخ به نامه‌ عز الدین باشد در سال 936 هـ.نوشته شده است.مضمون این نامه توصیه‌های اخلاقی‌ -عرفانی است که نوعا مشایخ به مریدان خود می‌کرده‌اند.

خلاصه ماشینی:

"از این نامه‌ها،نامهء کوتاهی است به عز الدین مروزی که هویت او برای ما شناخته‌ شخصیتی برجسته و از نزدیکان سعد الدین بوده است. -عرفانی است که نوعا مشایخ به مریدان خود می‌کرده‌اند. قرن هفتم هجری سعد الدین محمد بن مؤید حمویه(یا حموی)است‌ 056-685)و مخاطب او یکی از مریدانش به نام امام عز الدین مروزی است. دربارهء شیخ سعد الدین و آثار او قبلا تحقیقاتی صورت گرفته است. نامه‌هایی هم سعد الدین به مریدان خود نوشته‌ ظاهرا وی مانند خود سعد الدین شافعی بوده‌ سعد الدین در این نامه نه مرید خود را به انجام اعمال و عبادت‌های‌ خود جنگ در قرن هشتم نوشته شده و ظاهرا کاتب،نامهء سعد الدین را از روی‌ برای این نامه،بنگرید به:نصر الله پورجوادی،«لطائف قرآنی در مجالس سیف الدین باخرزی»، در سال 416 نیز یاقوت حموی او را در همین شهر دیده بوده است)آمده است،ولی این دو شخص یکی‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.