Skip to main content
فهرست مقالات

تأملی در تأسیس، توسعه و رفتار بریگاد قزاق ایران (1917-1879 م.)

نویسنده:

(36 صفحه - از 39 تا 74)

کلید واژه های ماشینی : قزاق ، بریگاد قزاق ، بریگاد ، روسیه ، روسی ، ایران ، سیاسی ، فعالیت‌های نظامی بریگاد قزاق ، شاه ، رفتار بریگاد قزاق ایران

ورای فعالیت‌های نظامی بریگاد قزاق، واقعیت‌های نهفته‌ای وجود داشت که صبغة سیاسی ـ نظامی پررنگ‌تری به آن می‌داد. این واقعیت‌ها نه تنها در مراحل شکل‌گیری بلکه در فرایند توسعة سازمانی، اجرای مأموریت‌های نظامی، فرماندهی، جذب و انفصال نیروها، تأمین منابع مالی و نحوة تعامل با مسائل کشور آشکارا به‌چشم می‌خورد. گشودن دریچه‌ای کوچک به‌سوی واقعیت‌های یادشده و تفسیر و تحلیل آنها از آغاز تا پیروزی انقلاب اکتبر 1917 روسیه، نقطة اصلی تمرکز این مقاله است. به همین دلیل، از تشریح و بسط رخدادهای تاریخی حتی‌المقدور خودداری و در عوض برنتایج حاصل از آنها در پیوند با نیروی قزاق ایران تأکید می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"براساس فصل هفتم قرارداد، قزاقخانه تحت امر وزارت جنگ بود؛ اما از آنجا که احتمال داشت با انتصاب وزیران جنگ شایسته و لایق نظارت دقیقی بر امور قزاقخانه صورت گیرد و فرماندهان قزاق در پیشبرد برنامه‌های خود با موانع سیاسی یا بوروکراتیک مواجه شوند و یا با رقابت انگلیسی‌ها رویارو شوند، روس‌ها برای مقابله با این خطرها به ابتکار عمل تازه‌ای دست زدند: سه سال پس از تأسیس بریگاد، دومین فرماندة آن، این نیرو را تحت فرمان مستقیم شاه درآورد و آن را عملا از حوزة نفوذ و اعمال قدرت دولت و وزارت جنگ خارج ساخت و تحت عنوان «بریگاد قزاق اعلی‌حضرت همایونی» تحت فرمان بی‌واسطة شاه قرار داد (ستاد بزرگ ارتشتاران، بی‌تا : 34)؛ شاهانی که پس از عهدنامة ترکمانچای روس‌ها ‌باید تداوم حکومت آنها را در خاندان عباس‌میرزا تضمین کنند. البته درکنار ملاحظات امنیتی ـ ناشی از مهار مشروطه‌گرایان تندرو، محافظت از منافع روس‌ها وسیطرة نظامی بر تبریز و دیگر کانون‌های مشروطه‌خواه ـ تلاش روس‌ها برای افزایش توان و نفرات بریگاد تاحدی یک واکنش سیاسی دربرابر اقدامات مجلس و مشروطه‌خواهان بود که می‌کوشیدند با تشکیل ژاندارمری به‌عنوان یک نیروی ملی، اقدامات بریگاد قزاق را خنثی و آن را تضعیف کنند و در حاشیه قرار دهند؛ لذا از نگاه روس‌ها توسعة سازمان قزاق، مناسب‌ترین گزینه برای مقابله با این حرکت تلقی می‌شد که علی‌رغم همة محدودیت‌های قانونی به اجرای آن همت گماشتند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.