Skip to main content
فهرست مقالات

رفاه کودکان: فقر کودک: تعریف ها و تجربه ها

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (42 صفحه - از 9 تا 50)

کلیدواژه ها :

فقر کودک ،محرمیت از حقوق بشر ،یونیسف‌

کلید واژه های ماشینی : فقر کودک ، اندازه‌گیری فقر کودک ، محرومیت ، درآمد ، یونیسف ، حقوق ، بررسی روش‌های اندازه‌گیری فقر کودک ، محروم ، تعریف فقر کودک ، مطالعات

طرح مسأله:آمارهای گزارش شده از فقر کودک در اوایل قرن حاضر،سبب‌ تقویت انگیزه‌ها برای مطالعه دربارهء این موضوع شده است.با انگیزهء مشابهی،این‌ مطالعه بر آن است که ضمن بررسی«مبانی نظری فقر کودک»،زمینه را برای‌ تحقیقات آینده در این‌باره فراهم کند. روش:بررسی سیر تاریخی مطالعات نظری انجام شده دربارهء بحث مذکور با توجه به نتایج مطالعات تجربی و تجربیات کشورهای درگیر موضوع. یافته‌ها:فقر کودک یعنی محرومیت انسان‌های زیر 18 سال از منابع مادی، معنوی و عاطفی لازم برای زنده ماندن و پیشرفت کردن. نتایج:در تعریف فقر کودک،به جای تمرکز صرف بر درآمد سرانهء خانوارها، بایستی به نقض حقوق کودکان توجه شود.با چنین تعریفی،نیمی از کودکان‌ جهان در فقر به سر می‌برند و اکثر آنان در مناطق روستایی زندگی می‌کنند. همچنین،دختران نسبت به پسران بیشتر در معرض خطر فقر قرار دارند.

خلاصه ماشینی:

"نکتهء مهم دیگر این است که از سرانهء درآمد سالانهء افراد خانواده استفاده شود؛یا این‌که سرانهء درآمد روزانهء آن‌ها مد نظر باشد و خطاهای اندازه‌گیری آن‌ها،تفاوت دیگری را در چگونگی بیان شدت فقر کودک ایجاد می‌کند. اما سؤال آن است که وضع زندگی کودک چه‌ جنبه‌هایی را در بردارد؟به عبارت بهتر،جزئیات چنان مفهوم کلی چه چیزهایی می‌تواند باشد؟پاسخ به این سؤالات با بررسی ادامهء مادهء 72،روشن می‌گردد: «هر بچه‌ای باید استاندارد کافی برای زندگی در جهت توسعهء فیزیکی،ذهنی،معنوی، وجدانی و اجتماعی زندگی‌اش را داشته باشد. 3-2)روش محرومیت از نیازهای پایه‌ای در اندازه‌گیری فقر کودک در این روش سبدی از کالاها و خدمات ضروری تهیه می‌شود که برای ادامهء زندگی انسان‌ لازم است. چنین هدفی با این شعار در نظر گرفته شده است که با شاخص درآمدی صرف‌ نمی‌توان تصویر درستی از فقر کودک داشت:در هر روش اندازه‌گیری فقر،درآمد باید مرکز توجه باشد،اما درآمد صرف به اندازه‌گیری وسعت فقر نمی‌انجامد. 4)خلاصهء مهم‌ترین نتایج مطالعات مهم‌ترین نتایج مطالعات مذکور در بخش قبل در دو قسمت بیان می‌شود:در بخش اول‌ جهت تمرکز بر شواهدی از فقر کودک در سطح جهان در نظر گرفته شده است و به همین‌ دلیل نتیجهء مطالعهء بریستول به تفصیل ارائه می‌شود؛در بخش دوم،نتیجهء مطالعات‌ استاندارد یونیسف با تمرکز بر فقر کودک در کشورهای در حال توسعه بیان می‌گردد. نتایج این مطالعه،به‌طور تفصیلی و براساس هفت‌ شاخص آن در مورد کشورهای با درآمد کم و با درآمد متوسط(که 1/8 میلیارد کودک در آن‌ها زندگی می‌کنند)به صورت زیر است: -شدت محرومیت از غذا:51 درصد بچه‌های زیر پنج سال،شدیدا از غذا محروم‌ هستند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.