Skip to main content
فهرست مقالات

نگاهی به آرای فیلسوفان زبان در طرح نظریه های معنایی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (32 صفحه - از 83 تا 114)

کلیدواژه ها :

دلالت ،نظریه‌های معنایی ،فلسفة زبان ،شرایط درک معنی

کلید واژه های ماشینی : زبان ، معنی ، نظریه ، شاه کنونی فرانسه ، فیلسوفان زبان ، نویسندة کتاب گلستان ، راسل ، فرد شاه کنونی فرانسه ، جمله ، نویسندة کتاب

در این مقاله نظریه‌هایی طرح شده اند که از سوی فیلسوفان زبان در چند دهة اخیر دربارة ” معنی“ و ”دلالت پیشنهاد“شده‌اند. در هر مورد، پس از معرفی اجمالی یک نظریه، به طرح ایرادهایی پرداخته شده است که بر آن نظریه وارد دانسته‌اند، تا از این طریق، کارآیی هر یک از این نظریه‌ها معلوم گردد و امتیاز هر کدام نسبت به بقیه مشخص شود. ترتیب ارائة این نظریه‌ها تاریخی است و کوشش شده است تا آنچه در نهایت مطرح می شود، شکلی منسجم داشته، وجوه افتراق و اشتراک این دسته از آرای فیلسوفان زبان را معلوم سازد.

خلاصه ماشینی:

"مسلما براساس آنچه در سه نظریة سنتی گفته شد، می‌توانیم بگوییم که واژة ”آجر“ به مصداقی در جهان خارج اشاره دارد و شاگرد بنا با شنیدن این واژه معنی آن را درک می‌کند و معنی آن گزاره‌ای است که تنها به کمک همین یک واژه بیان شده است. من با شنیدن واژة ”ناصر الدین شاه“ قرار است چه واکنشی از خود نشان دهم؟ تنها پاسخ مقبول این است که آن را درک کنم، ولی درک یک اسم خاص چگونه صورت می‌پذیرد؟ آیا جز این است که ما برای درک چنین اسمی، به مصداق آن در جهان خارج باز می‌گردیم؟ به اعتقاد لایکان (ß 9 ص 94) تنها قاعدة کاربردی‌ای که می‌توان به هنگام شنیدن یک اسم خاص در نظر گرفت، بازگشت به نظریة ارجاعی است. مسلما در این مورد، از آنجا که راسل به وجود سطحی انتزاعی‌تر از صورت ملموس جمله قایل است، می‌تواند از نوعی حذف به قرینه [ellipsis] سخن به میان آورد و مدعی شود که ”اتاق“ در جملة (45) شکل کوتاه شدة مثلا ”آن اتاق طبقة بالای خانة مهرداد“ است که حداکثر در کل جهان خارج یکی بیشتر نیست. مسلما تاکنون هیچ نظریة منسجمی از سوی فیلسوفان زبان و معنی‌شناسان دربارة چگونگی ”دلالت“ به دست داده نشده است، زیرا پرسش‌هایی که در برابر این متفکران قد علم می‌کند، به رمز و رازهایی می‌مانند که یافتن پاسخی قطعی و مقبول برایشان به شناختی چند بعدی نیازمند است؛ شناختی که باید مبتنی بر آگاهیهای دقیق‌تری نسبت به ساخت و کار زیستی انسان باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.