Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

مفهوم «سنت» برای مسلمانان نگاه دینی یا آنتروپولوژیک

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (8 صفحه - از 65 تا 72)

کلیدواژه ها :

سنت ،توسعه ،تجدد ،نگاه آنتروپولوژیک ،نگاه دینی

کلید واژه های ماشینی : سنت ، دینی ، اسلام ، سنت و تجدد ، مفهوم دینی مسیحی سنت ، آنتروپولوژیک ، مفهوم آنتروپولوژیک و دینی ، مسلمانان نگاه دینی ، رویارویی سنت و تجدد ، توسعه

دو مفهوم آنتروپولوژیک و دینی مسیحی سنت و معلوم داشتن این نکته که سرایت دادن مفهوم دینی مسیحی سنت بر جهان اسلام خطایی علمی است و موجب مشکلات و خطاهای بسیاری در بررسی مسائل مربوط به سنت و تجدد و توسعه در کشورهای اسلامی می‌گردد ، موضوع این مقاله است ؛ نیز در آن کوشش شده تا صورتی صحیح از مسأله سنت و تجدد و توسعه در جهان اسلام ارائه شود .

خلاصه ماشینی:

"Anthropologic موضوع اصرار ورزیده‌اند که مفهوم سنت و توابع آن برای مسلمانان در درجه اول یک مفهوم دینی - عقیدتی است و اصل و اساس ایمان اسلامی بر استمرار یک سنت در معنای دینی ، تاریخی و زبانی - آنگونه که در مغرب زمین بوده - استوار گردیده است . در هر عصر مسیحی بودن عبارت از فهم این سنت مستمر تدریجی است ، فهم به معنای رویاروشدن با مژده خداوند ( اخبار خداوند از خود ) در داخل این سنت ، بدینگونه عقیده و ایمان و الهیات مسیحیت ، صد در صد به استمرار بدون انقطاع یک سنت دینی ـ تاریخی - زبانی وابسته است . از بحث و بررسی کوتاه گذشته معلوم می‌شود که پیدایش مساله سنت و تجدد و رویارویی آنها در مغرب زمین به هر دو معنای دینی و آنتروپولوژیک با مفهوم و محتوای تاریخی ویژه مسیحیت ارتباط صددرصد داشته است . اکنون می‌توانم این مطلب مهم را مطرح کنم که چون محتوا و ساختار اسلام با مسیحیت متفاوت است هیچکدام از دو معنای آنتروپولوژیک و دینی - عقیدتی سنت ( به معنای « ترادیسیون » ) (1) وتجدد و رویارویی آنها ، برای مسلمانان مطرح نیست . چون بافت اسلام چنین است معنای دینی مسلمان زیستن در هر عصر ، فهم سنت مستمر گذشته و زیستن با آن نیست و سنت دینی ، تاریخی و زبانی به مثابه ، اصل و اساس دوام اسلام و مسلمانی برای مسلمانان مطرح نمی‌باشد ."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.